Sinop gündem haberleri | Sinop’ta muhtarlar haset kutlandı

Sinop’ta 19 Teşrinievvel Muhtarlar Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende, Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Sinop Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Hasan Koyuncu, yaptığı açıklamada, muhtarlık müessesesinin 193 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Koyuncu, “Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan cumhuriyete taşınan ender kurumlardan birisidir. Muhtarlarımız benzeri yandan karye ve mahalle sakinlerinin ululuk kurumlarıyla ilişkilerinde aracı ayrımsız rol oynarken, özge yandan birlikte gündeş amme idaresi anlayışının en asıl gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında muhteşem bire bir görevi yerine getirmektedir. Henüz anlaşılabilir ayrımsız anlatım ile fehamet yurttaş arasında tıpkı köprü vazifesi görmektedir.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Muhtar, demokrasinin anne taşıdır’ sözüne atıfta kâin Hasan Koyuncu, “Bu sene 6’ncısını kutladığımız bu haset bizlere Muhtarlar Günü yerine bergüzar fail ilkin Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, bilcümle muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Törene, Uray Komutan Yardımcısı Alemdar Serdar Öztürk, ofis müdürleri ve karye ile muhtar katıldı.

Share: