Sinop bilgi: Tarihi Sinop Hapis ve Müzesi ziyaretçilerini ağırlamak amacıyla bölüm sayıyor

Avrupa Birliği’nin desteğiyle Ekin ve Turizm Bakanlığınca yürütülen yenileme çalışmalarının yüzdelik 95’i tamamlanan Tarihi Sinop Kodes ve Müzesi, yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

İki almanak restorasyon çalışmalarının ardından Tarihi Sinop Hapis ve Müzesi bakir yılda kapılarını ziyaretçilere açacak.

Arkeolojik verilere bakarak, cezaevinin etrafını çevreleyen kalenin tarihi geçmişi 4 bin yıla dayanıyor. 14. yüzyılda zindan namına kullanılmaya başlanan yapının o döneme ilgili izleri bile hala ayakta duruyor.

Resmi kendisine 1887 yılında cezaevine dönüştürülen ve ara sıra ünlü yazar ve şairlerin de tıpkısı zaman kaldığı bina, 1999’bile müzeye çevrildi.

Üç tarafı denizle çevreli olduğu üzere, kaçılması imkansız gözüyle bakılan Şöhret Francisco açıklarındaki ada mahbes Alkatraz’a müşebbeh Tarihi Sinop Hapis “Anadolu’nun Alkatraz’ı” diye niteleyerek adlandırılıyor.

Müzeye dönüştürüldüğü 1999 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan tarihi yapının aslına akıllıca şekliyle restore edilmesi üzere 2020 yılında başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Avrupa Birliği’nce desteklenen yenileme çalışmaları kapsamında Tarihi Sinop Kodes ve Müzesi içinde el erki müzesi, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı alanlar ile deniz müzesi oluşturuluyor.

“Çokça merak edilen majör ayrımsız destinasyon”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dayanıklı Süren, AA muhabirine, cezaevinin Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5 destinasyonundan biri haline geldiğini söyledi.

Tarihi cezaevinin tahminî 2 yıldır ziyarete sınırlı olduğunu belirten Süren, “Çok merak edilen, haddinden fazla görülüp dolaşılmak istenen kocaman bir destinasyonumuz. ‘Tarihi Sinop Hapishane’ni bu büyüklüğünde majör kılan nedir?’ diyecek olursak, antika dönemden beri kontrollü benzeri yerleşim yeri olan, üç tarafı surlarla dönük, 7 kapısı, 11 burcuyla korunaklı bire bir hayat merkezi olan antik Sinop, tıpkı hayat alanı.” dedi.

Hapis ve müzenin mütenevvi koğuşlardan, düzen bağı hücrelerinden, bala cezaevinden oluşan aynı kampüs olduğunu anlatan Süren, tarihi yapının 1997 yılına kadar Doğruluk Bakanlığı eliyle hapishane kendisine kullanıldığını kaydetti.

Restorasyon çalışmalarında şanlı tıpkısı mesafe itmam edildiğini dile getiren Süren, şunları kaydetti:

“Eş ayında ziyarete açmayı planlıyoruz. Hapishane yenileme zımnında kapatıldıktan sonra halkoyu vasıtasıyla haddinden fazla zül edildi. Turlar ve bireysel ziyaretçiler cezaevinin açık olup olmadığına göre Sinop’a gelmeyi düşündüler. Şu anda yüzdelik 95 çalışmalar tamamlandı. Eğreti kabul safhasına geldi diyebiliriz. Çevre düzenlemesi ve rekreasyon çalışmaları bitmeme ediyor. Fonksiyonlandırma çalışmalarımız üstelik benzeri yandan bitmeme ediyor. Burada yaşananlarla ilgili tıpkı bellek oluşturacak şekilde cezaevini anıların yaşatıldığı benzeri firez ve danışma merkezine, müze ve örenlik yerine yine kavuşturacağız.”

Share: