Sıla Şentürk’ün cani zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’de 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Duygusal Gökçek’in “kasten ve canavarca hisle çocuğu bile bile cani” suçundan ağırlaştırılmış mal boyu mahpushane cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Bati Ukubet Mahkemesindeki davanın önceki duruşmasına, sanık Hüseyin Duygusal Gökçek mevkuf bulunduğu Van F Tipi Efdal Güvenlikli Sınırlanmış Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Fon Enformatik Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün da amade bulunduğu duruşmada, Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının katılma talebi murafaa heyetince akseptans edildi.

Sanık Hüseyin Birey Gökçek, ifadesinde, fenomen haset bu arada andırmak amacıyla anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, hasetlik zımnında aralarında ağız dalaşı çıktığını tez ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede sabık “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak harcama mi?’ şeklinde internetten kontrol yaptığı” bilgisine yönelik sorusuna sanık Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, ancak dışındaki değişik sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Cet Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk üstelik kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın cümle anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme üzere bire bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların de ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, fenomen günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve nasıl girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye niteleyerek ses duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O üstelik ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Elan bilahare dışarı çıkıp yardım istedim.” diyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın sunu okkalı cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, sanık Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tababet Idarehane Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Kadro Başkanlığı Dirim Bilimi İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına düz veriliyor.

Sanık üzere Samsun Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “hatır sağlığı bütün” raporunun dahi kayran aldığı iddianamede, Gökçek için “kasten ve canavarcasına hisle çocuğu bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış zenginlik boyu mahpushane cezası temenni ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak harcama mi” şeklinde internetten kontrol yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye çevrilmiş eylemlerine bel edilen iddianamede, sonsuz vasıta değiştiren sanığın, kamera ve aynı araç cihazlarının fon almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Yaka Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Birey Gökçek, Cıvıl Cıvıl-Giresun Hava Meydanı muhik yakalanmıştı.

Hüseyin Duygusal Gökçek, mağdura müteveccih “tensel sömürme ve kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak” suçlamasıyla ayrımsız davadan henüz yargılanıyor.

Share: