Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

Siirt’te pekmez ve bastık telaşı başladı

Siirt bağ bozumu yapılarak pestil ve pekmez mesaisi başladı

SİİRT – Siirt’te üzüm hasadının başlamasıyla alay malay pekmez ve pestil yapımına başlandı.

Tarlalarındaki üzümleri toplayan köylüler, pekmez ve pestil amacıyla kazan kurmaya başladı. Köylüler, bağlardan topladıkları üzümleri makinaya dökerek suyunu çıkarıyor. Üzüm suyundan elde edilen şıra, kazanlarda saatlerce kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor. Hazırlanan üzüm suyu daim dönüşümlü kendisine karıştırılırken, bulak vaziyette kovalara alınarak akman bezlerin konusunda incerek serilip kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonra üreticiler, mahsulleri şehir merkezine getirip satarak aile bütçesine ulama sağlıyor.

Pestil ve pekmezin yapım aşamasının az çok edisyon olduğunu belirten üretici Yunus Eşin, bu iş için çokça uzun ustalık gerektiğini ve pekmez ve bastık yapım işi köylülerin geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Eşin, “Bugün hasada başladık. Bu üzüm hem pekmez oluyor hem bile pestil. Yaptığımız bastık ve pekmezi Siirt’e getirip satıyoruz” dedi.

Bağ ve bahçede topladıkları üzümlerle pekmez ve pestil yaptıklarını tabir eden rençper Kavi Bayram, üzümleri ezdikten sonraları elde ettikleri suyuyla kazanlarda saatlerce kaynattıktan sonradan pekmez ve bastık yaptıklarını, elde ettikleri ürünleri bile Siirt’e getirip sattıklarını dile getirdi.

Neşe, “Çiftçiyiz, uğraştığımız deste ve hayvancılıkla geçimizi sağlıyoruz. Demin pestil zamanımızdır. Beyaz üzümü topluyoruz pestil yapıyoruz. Yağız üzümü de pekmez yapıp satıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: