Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

Siirt’te üzüm hasadının başlamasıyla gelişigüzel pekmez ve pestil yapımına başlandı.

Tarlalarındaki üzümleri toplayan köylüler, pekmez ve pestil üzere kazan kurmaya başladı. Köylüler, bağlardan topladıkları üzümleri makinaya dökerek suyunu çıkarıyor. Üzüm suyundan elde edilen şıra, kazanlarda saatlerce kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor. Hazırlanan üzüm suyu daima dönüşümlü olarak karıştırılırken, kaynak vaziyette kovalara alınarak saf bezlerin üstüne incecik serilip kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan bilahare üreticiler, mahsulleri şehir merkezine getirip satarak eş bütçesine ulama sağlıyor.

Pestil ve pekmezin imal aşamasının berenarı zor olduğunu tamlayan yetiştirici Yunus Eşin, bu iş için çokça teferruatlı maharet gerektiğini ve pekmez ve bastık imal işi köylülerin itilaf kaynağı olduğunu söyledi.

Eşin, “Zaman hasada başladık. Bu üzüm hem pekmez oluyor hem üstelik pestil. Yaptığımız bastık ve pekmezi Siirt’e getirip satıyoruz” dedi.

Bağ ve bahçede topladıkları üzümlerle pekmez ve bastık yaptıklarını rapor fail maraba Mukavemetli Neşe, üzümleri ezdikten sonraları elde ettikleri suyuyla kazanlarda saatlerce kaynattıktan sonra pekmez ve bastık yaptıklarını, elde ettikleri ürünleri de Siirt’e getirip sattıklarını dile getirdi.

Neşe, “Çiftçiyiz, uğraştığımız bandaj ve hayvancılıkla geçimizi sağlıyoruz. Deminden bastık zamanımızdır. Beyaz Zehir üzümü topluyoruz bastık yapıyoruz. Siyah üzümü birlikte pekmez yapıp satıyoruz” şeklinde konuştu. – SİİRT

Share: