Siirt’te fıstık üreticilerine er hasat uyarısı

Siirt’te fıstık üreticilerine er hasat uyarısı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, fıstığın aroması oluşmadan ve dönemi gelmeden hasat edilmesinin nitelik ve verimi düşüreceğini söyledi.

Hasadın, meyveler hasat olgunluğuna geldiği zaman yapılması gerektiğini dile getiren Demirhan, şöyle dedi:

“Erken hasat yapıldığında kâr içi yeşil renkte olur. Geç hasat yapıldığında aut kavkı büzüşmekte ve kurumaktadır. İç meyve renginde açılmalar, kalitesinde bozulmaların yanı sıra hayvan ve haşere zararları artmaktadır. Siirt fıstığı hasadı salkımların elle koparılmasıyla yapılır. Salkımların salkım sapının art ile birleştiği yerde koparılmasına ilgi gösterilmelidir. Salkımı daldan koparmadan meyveleri yegâne biricik seçmece hasat yazmak akla yatkın değildir. Hasat bu şekilde yapılırsa ağaç üzerinde salkım sapları ve abes meyveler kalmaktadır.”

Ürünün ambarlama sürecinde flama, gönen ve ışığın meyvenin kalitesini etkilediğine meni fail Demirhan, üründe kendine has ambarlama koşullarına uyulmadığı takdirde bozulmanın hızlandığını, depolanacak alanın serin, ark ve havalandırılabilir, direkt sıra ışığı almayan rutubete alın dayanabilen olmasına dikkat gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Share: