Siirt’te bıttım hasadı başladı! Sabık yıl 300 lira olan fiyat bu sene 500 liraya yükselecek

Siirt merkeze ilişkin Bağtepe köyünde yıllardır çiftçilik işleyen Ahmet Yeşildağ, bandaj sahipleri üzere kebir aynı gelir olan bıttım (menengiç) ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e geçen yıl çöz piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu yıl ürünün bir iki olmasından dolayı ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi.

“YAPIT ÇOK AMA İÇİ ABES”

Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan ürün kaybından ufuk fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır rençperlik yapıyoruz ben, babam, amcam, ailem dedemden mütezayit bu işi şimdiye kadar yapıyoruz Allah’a şükürler olsun. Bu yıl bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu yıl çok artağan maşallah ama içi hepsi gereksiz. Güzeşte yıl bıttımlar 300 liraydı, bu sene 400 lirayı bulması bekleniyor. Yayin haddinden fazla amma havadan hepsinin. Ne gelirse Cenabıhak artağanlık versin” dedi.

“İNCELEYİP ÇİFTÇİLERİMİZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Bölgede genişlik haddinden fazla bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde yapit incelemelerine devam ettiklerini dile getiren Tarım Mühendisi Kasıt Cevahirci, dallarda semere tutumunun aşkın olduğunu fakat iç dolumunun bağan olduğunu söyledi. Bağlam ve bahçelerde incelemelere bitmeme ettiklerini ve çiftçileri her konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Kuyumcu, “Siirt merkeze merbut Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz ağır sıklet benzeri şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ilgilendiren şunları söyleyebiliriz; yemiş tutumu bereketli olmasına karşın içi büyük büyüklük de gereksiz çıktı. Hasat boyunca yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize brifing çalışmaları yapılacak. Herkese bereketli kazançlar dilerim” diyerek konuştu.

Share: