Siirt yerel: Siirt’te 6-7 Teşrinievvel Kobani olayları hafızalardan silinmiyor

HDP’nin çağrısı konusunda 6-8 Ekim 2014’te terör örgütü yandaşlarının saldırıları sonucu 2 polisin şehit olduğu, 37 vatandaşın de hayatını kaybettiği olayların üzerinden 8 yıl geçerken, teröristlerin yakıp yıktığı yerler izzet vasıtasıyla onarılarak yeniden halkın hizmetine sunuldu.

HDP’nin çağrısı üstüne 6-8 Ilk Teşrin 2014’te terör örgütü yandaşlarının 35 iklim ve 96 ilçede çıkarttığı olaylarda toplam 2 polis güçleri martir olurken, 37 vatandaş üstelik hayatını kaybetmişti. 5 sivilin hayatını kaybettiği, 17 sivil ile 20 itimat mensubunun yaralandığı Siirt’te ise gözaltına alınan 69 kişiden 16’sı tutuklanmıştı. Kamuya ilişkin ilk ve ölçülü basamaklı 12 ekol, kitabevi, umum yetişek merkezi, 4 esenlik merkezi, bire bir ivedili afiyet istasyonu ve ayvaz öğrenci çocuk yuvası yakılarak kullanılamaz hale getirilmişti. Siirt’te 6-7 Ekim olayları, üzerinden 8 sene geçmesine rağmen hafızalardan silinmiyor.

Olayın birikim tanıklarından olan dönemin Kültür ve Turizm İl Müdürü Remzi Beyinli, yaşananların iri bir kabus olduğunu söyledi. Aptal, “Bilindiği üzere 2014 yılında mecmu Türkiye’birlikte yaşandığı gibi ilimizde de yaşanan Kobani olayları tarihte esmer benzeri iftira kendisine yerini almıştır. Kobani olaylarında eğitim, afiyet ve hars alanlarında birçok tesisimiz maatteessüf şişman ayrımsız zarara uğradı. Devletimiz balaban, devletimiz hayatiyetli bir kerem. Yanan kitabevi hesabına 15 devir kabilinden bodur tıpkı sürede elan çağcıl, elan kuvvetli bir kitabevi hizmetine başladı. Bunun yanında afiyet ocakları, okul binaları yerlerine birlikte yeni ve modern binalar oluşturuldu. Terbiye anlamında yıldızı ışıltılı Siirt, bir nice tababet fakültesine, mimari, mühendislik girmek için birçok fakülteye mektepli kazandıran aynı ilimiz. Gönlümüzden sabık bu kara lekenin başta ilimiz atılmak üzere ülkemizin tek durumunda olmaması yönündedir. Tanrı ülkemize böyle tıpkı günü bire bir henüz yaşatmasın. Nedeniyle çok bodur ayrımsız müddet zarfında yaraları saran devletimize Allah zeval vermesin” dedi. – SİİRT

Share: