Siirt haberleri… Siirt’te AFAD, düzlük altından ses geldiği belirtilen 2 köyde araştırma başlattı

SİİRT merkeze mecbur Meyandere ile Tillo ilçesine vabeste Akyayla köylerinde meydan altından ses geldiği iddiaları konusunda AFAD, araştırma ayırmak amacıyla kavuşum 100 metre altına inerek 48 kanalda sismik cihazlarla takdir başlattı.

Merkez Meydandere ile 3,5 kilometre mesafedeki Tillo ilçesine mecbur Akyayla köylerinde yer altından sesler geldiği iddiasıyla yapılan ihbarın arkası sıra AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Katıksız ve sentetik sarsıntıların anında AFAD’a bildirilmesi amacıyla ivme ölçer sistemi kuruldu. Sarsıntılar bu sayede 24 saat izlem edilecek.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun başkanlığında, AFAD Zelzele Dairesi Başkanlığı’ndan jeofizik faziletkâr mühendisi Nüfuz Tekin, jeoloji faziletli mühendisleri Toygar Kuru ve Aytaç Apak ile AFAD İl Müdürlüğü’ne sınırlı yer bilimi mühendislerinden oluşan grup, inceleme yaptı. Kadro, Meydandere köyü muhtarı Necmettin Baykara’dan bile vukuf aldı.Ekipler, 100 metre içtima altına inerek 48 kanalda sismik alet ve sismik ölçümler da yarmak için çalışmalarını sürdürüyor.’BU DEPREMDEN FARKLI BİR DURUMDU’Meydandere’da oturan Hasan Aygün, akşam saatlerinde gelen sesler mecmu karye halkını karmakarışık ettiğini söyledi. Aygün, “Hepimiz sokaklara döküldük. İlk namına deprem kasa fakat bu depremden ayrımlı benzeri durumdu duvarlar sallanmıyordu, yerin şeş sallanıyordu. Şişman felaket atlattık. Seslerin gelmesi ile beraber lazım mercilere şikayetlerde bulunduk ve Tanrı devletimize arızalanma vermesin, kendileri buraya ekipleri göndererek çalışmalar başlattılar. Bizler da burada meydana mevrut seslerin kaynağının öğrenmesini istiyoruz. Benzeri an önce bu ebat çözülmesini düş ediyoruz” dedi.’TEDİRGİNLİĞİMİZ BITMEME EDİYOR’

Köylülerden Merbut Aktı ise “Şeb saatlerinde meydana mevrut sesler bizleri serencam adım rahatsız etti ve aceleten sokaklara döküldük. Şu dakika ekiplerin köyde inceleme başlatması bizleri çokça mutlu etti. Tedirginliğimiz devam ediyor tıpkı an önceki bu seslerin sebep olduğunu bellemek istiyoruz. Garip tıpkısı görüngü bile yaşadık seslerin arkası sıra birçok köylüde ruh sıkışması ve nefes almada engel yaşandığının farkına vardık” diyerek konuştu.

Share: