Siirt haber | Siirt’te gizlice avcılara müteveccih denetimler bitmeme ediyor

Siirt’te, Natür Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri geriden geriye avcılara yönelik denetimlere devam ediyor.

Siirt Huy Siper ve Milli Parklar Şefi Gökhan Şeker, kent genelinde avlanma alanlarında avcılara yönelik denetimleri gece gündüz süreceğini belirtti. Şeker Hastalığı, “Bölgemizde yapılacak rastgele türlü habersizce avcılık faaliyetinde Siirt Huy Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne ve güvenlik güçlerine ihbar edilmesini bekliyoruz. Türkiye genelinde kotalı avcılık ve avlak sistemine geçildi. Bu çerçevede ava geçmek isteyen avcılarımız genel ağ üzerinden (AVBİS) avlanacağı avlağı ve av yapacağı türü seçebilecek. Bu aplikasyon ile avlak bazında sürdürülebilirlik ve tuhaf bazında dahi çeşitlik zenginleşecektir” dedi.

“Avcılarımızın genel ağ üzerinden kota almadan ava çıkmasın, vizelerini vaktiyle yaptırmaları ve avlanma cevaz kartlarını almaları gerekiyor” diyen Şeker Hastalığı, “4915 basit Karaca Avcılığı Kanunu göre avcılık belgesi alarak avlanmak isteyenlerin cebbar yetişek kursunu bitirerek sertifika kabul etme mecburiyeti bulunuyor. Kursları bitirmeyen ve avcılık belgesi almayanların avlanmaları yasaktır. Rica üzerine açtığımız kurslarda avcılara, avcılığın tarihçesi, etik bilimi kuralları, çandır hayvanları ve av dönemleri, silahların kullanımı, ilk yardım, av köpeği eğitimi, saf maltalık, kasaba ve önemi, ilişkin yasa ve mevzuatlar karşı bilgiler verilmektedir. Kurs böylece ise kursiyerlerimiz bilinçlenerek avcılık sertifikalarını almaya türe kazanmaktadır. Habersizce ve usulsüz avlananların karşılaştıkları yaptırımlar temas ne kadar kısık olsa dahi, işlenen suçun doğadaki karşılığı ihtimal da ferasetsiz getirilemez boyutlarda olmaktadır. İlimizde melez hayvanları üzere yeryüzü koskocaman gözdağı olan gayrikanuni avcılık faaliyetleriyle uğraş çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerine kayran verdi. – SİİRT

Share: