Siirt bili… Siirt’te bıttım toplanmaya başlandı

Siirt merkeze sadık Fersaf, Halenze ve İkizbağlar köylerinde bıttım (çitlembik) toplanmaya başlandı.

Siirt merkeze vabeste Bağtepe köyünde yıllardır rençperlik fail Ahmet Yeşildağ, bent sahipleri üzere kebir tıpkı gelir olan bıttım ürününün toplanmaya başladığını söyledi. Siirt’e sabık yıl bağırsak piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilo fiyatının, bu sene ürünün az olmasından âlem ile 400 ile 500 lirayı bulabileceği belirtildi. Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan mahsul kaybından hava fiyatların artacağını dile getiren Yeşildağ, “Yıllardır çiftçilik yapıyoruz ben, babam, amcam, ailem dedemden artan bu işi şimdiye büyüklüğünde yapıyoruz Allah’a şükürler olsun. Bu yıl bıttım hasadına başladık. Bıttımlar bu sene çokça çoğalan maşallah ama içi bütünü yersiz. Güzeşte sene bıttımlar 300 liraydı, bu yıl 400 lirayı bulması bekleniyor. Yayın haddinden fazla amma kırık dökük hepsinin. Ne gelirse Tanrı artağanlık versin” dedi.

Bölgede yeryüzü çok bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde ürün incelemelerine bitmeme ettiklerini dile getiren Kültür Mühendisi Amaç Kuyumcu, dallarda ürün tutumunun aşkın olduğunu fakat iç dolumunun düşük olduğunu söyledi.

Bağ ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri seçkin konuda bilgilendirdiklerini tamlayan Cevahirci, “Siirt merkeze vabeste Bağtepe Mahallesindeyiz. Burada bıttım hasadına başlandı. Çiftçilerimiz ciddi tıpkı şekilde hasadını sürdürüyor. Hasadımızla ilişik şunları söyleyebiliriz; kâr tutumu gür olmasına rağmen içi iri azamet üstelik yersiz bundan sonra. Hasat boyunca yaptığımız incelemelerde çiftçilerimize brifing çalışmaları yapılacak. Herkese fazlalaşan kazançlar dilerim” diyerek konuştu. – SİİRT

Share: