Siirt bilgi: Siirt’te İl Koordinasyon Oturmuş toplantısı gerçekleşti

Siirt’te 2022 yılının dördüncü dönme İl eş güdüm Yerleşmiş toplantısı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesini, çalışmalarının eş güdümlü edilmesini ve diyar düzeyindeki yatırımların henüz etkin aynı şekilde yürütülmesini tedarik etmek için üçer mahiye dönemler halinde gerçekleştirilen il koordinasyon toplantılarının 2022 yılı dördüncü gün toplantısı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında yapıldı.

Siirt Valiliği konferans salonunda yapılan toplantıya, ilbay yardımcıları, kaymakamlar, ilçe ve belde şehremaneti başkanları, yatırımcı kuruluşların kesim ve yer müdürleri ile farklı yetkililer katıldı.

Toplantıda; Siirt el genelinde planlı envestisman ve proje çalışmaları ile birimler arası eşgüdüm gerektirebilecek hususlarda istişarede bulunulması ve koordinasyon kurulunun karar almasını gerektirecek konular görüşüldü.

Toplantıda açım konuşmasını eden Vali Hacıbektaşoğlu, site genelinde 2022 Temmuz kocaoğlan itibariyle 305 proje üstünde çalışmalar yapıldığını, projelere ayrılan ivaz miktarının 1 milyar 512 milyon 52 bin TL olduğunu, 980 Milyon 867 Bin TL gider yapıldığını, projelerin zaman nakdi tahakkuk oranını yüzde 35 yerine gerçekleştiği, 305 projeden, 59’unun tamamlandığı, 148 projenin devam ettiğini, 49 projenin tenkis aşamasında olduğunu ve 45 projeye birlikte türlü nedenlerden kıran henüz başlanamadığını söyledi.

Ilbay Hacıbektaşoğlu, projelerle ait kurumlardan daha çok hassaslık beklediğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yukarıdaki rakamlardan da anlaşılacağı üzere 2022 yılı yatırımlar açısından ilimiz bazında gerçekleşmeler mergup seviyede olmasa bile kabul edilebilir seviyededir. İlimizde himmet mevsiminin oranla akıllıca olduğu bugünlerden itibaren alım ve kuruluşlarımızın zaman şartlarından maksimal şekilde faydalanarak çalışmalarını hızlandırmaları ve başlanamayan projelerin çabucacık hayatta geçirilmesi amacıyla mukteza hassasiyeti göstermeleri ehemmiyet yeryüzü etmektedir. Yılsonunun yaklaşması dolayısıyla ödeneklerin kısıntı edilmemesine özen gösterilmelidir.”

Henüz sonradan yatırımcı yapılış müdürlerine yegâne bir tane alay veren Vali Hacıbektaşoğlu, yatırımcı gelgel ve kuruluşların havza ve mülk müdürleri tarafından yapılan sunumların arkası sıra koordinasyonu mucip konuların görüşülmesi ile toplantı sona erdi. – SİİRT

Share: