Seyyar biçerdöverciler devlet memleket gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezmen biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, site kent gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara apotr olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın er saatlerinde başlayan hasat, akşam saatlerine kadar devam ediyor.

Seçme biçerdöverde iki kişinin fariza yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin yanında Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e birlikte giderek, buğday, rüşvet ve mısır hasat ediyor.

Batman’birlikte yaklaşık 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Aziz, AA muhabirine, kentte mısır hasadının 5 devir ilk başladığını ve 60 bin dönüm alanda akdarı hasadı yapıldığını söyledi.

Ermiş, şunları anlattı:

“Batman’dahi tahminî 100 biçerdöver çalışıyor. Seçme biçerdöverde 2 can çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 gönül istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 güç bu sektörden savuşturmak yiyor. Batman’da çalışıp ikinci nişane amacıyla Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu sene verimin çokça ferah olduğunu anlatan Aziz, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Muazzez, hasadın sabahtan akşama büyüklüğünde sürdüğünü dile getirerek, “Ayrımsız biçerdöver günde sayı farkı 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin üstelik yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Ermiş de senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, evvel 3 ay Batman ve Mardin’dahi buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonra Batman’da mısır hasadına başladıklarını anlatan Aziz, “Darı hasadında sezon tahminî 2 kamer sürüyor. Bu mühlik ama bir o kadar birlikte leziz tıpkısı meslek.” dedi.Share: