Seyit Torun’dan Hilmi Güler’e “Fındık” Yanıtı: “Sizin Açacağınız Savaştan Üreticiye Fayda Gelmez”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, AKP iktidarının fındık üreticisini kıygın etmeye bitmeme ettiğini, 54 teklik namına açıklanan alım fiyatının başıboş piyasada 43 teklik civarına düştüğünü söyledi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çekicilik yeri sayısının ancak olduğunu, bu nedenle fındığını toplayan üreticiye verilen randevuların kasım ayına kadar uzadığını belirten Torun, “Borçlu müstahsil kasıma büyüklüğünde elbette bekleyecek?” diyerek sordu. Torun, ‘fındık amacıyla savaşacağını’ belirten Kalabalık Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e da “Bu zamana büyüklüğünde aklınız neredeydi?  Sizin açacağınız savaştan üreticiye yarar gelmez” karşılığını verdi.

CHP Cıvıl Cıvıl Milletvekili Seyit Torun; Samsun, Kalaba, Giresun özellikle kalkışmak amacıyla Karadeniz Bölgesi’nin esas uyuşma kaynağı olan fındığın 54 TL yerine açıklandığını, fakat piyasada 43 TL’ye kadar düştüğünü rapor etti.

Konuya ilişik mukayyet açıklama özne Torun, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in “Fındık için savaşacağım” açıklamasına denk, “Sizin açacağınız savaştan üreticiye kâr gelmez” dedi.

Torun’un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“FİYAT 43 LİRAYA DÜŞTÜ: İktidar fındık üreticisine dolma söylemeye, üreticiyi kandırmaya ve mağdur etmeye bitmeme ediyor. Daha geçmiş Erdoğan’ın 54 teklik kendisine açıkladığı çalım fiyatı kandırmaca derkenar, Toprak Mahsulleri Ofisi aynı zaman bilahare fiyatın 52 liralık olduğunu açıklamıştı. Şimdi azade piyasadaki fiyatlar 43 teklik civarına düştü.

ALIM YERİ SAYISI BEŞ ALTI, RANDEVULAR KASIMA UZADI: Hasat başlamadan uyardık, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin gelgel yeri sayıları sıkıntılı, bu sayıları artırın, üreticiyi kıygın etmeyin dedik amma dinlemediler. Şu anda Kargaşa merkezde vakit kaybetmeden bire bir alım yeri var. Randevular kasıma büyüklüğünde uzatılıyor. Elhak verecekli olan yetiştirici kasıma büyüklüğünde zahir bekleyecek? Toprak Mahsulleri Ofisi’ne fındığını satamayan müstahsil mecburen serbest piyasaya yöneliyor. Yani üretici azade piyasaya mahküm ediliyor. ve yetiştirici ile tecimen karşı karşıya getiriliyor. Soruyoruz, buna ne hakkınız var? Hal böyleyken iktidarın hala üreticinin yanındaymış kabilinden görünmeye çalışması cemi tıpkısı samimiyetsizlikten ibarettir.

BU ZAMANA BÜYÜKLÜĞÜNDE NEREDEYDİNİZ?: Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler de intişar, ‘Fındık piyasasını aşağıya gidermek talip unsurlar var. Fındığı beş altı spekülatörün insafına bırakamayız. Kalabalık’nun fındığı üzere savaş açacağım’ demiş. Sayın Güler, yıllarca erk partisinden mebusluk ve vekillik görevlerinde bulundunuz, 3,5 yıldır da büyükşehir şehremaneti başkanlığı yapıyorsunuz. Partinizin 20 almanak iktidarının sonunda balkon, üreticinin mağduriyetini anlatıyorsunuz. O zaman size sorarlar: Bu zamana büyüklüğünde aklınız neredeydi? Elinizden tutan mı vardı? Sebep üreticinin birlikte durmadınız, niçin mağduriyetleri engellemediniz?

SİZİN AÇACAĞINIZ SAVAŞTAN ÜRETİCİYE YARAR GELMEZ: Tehalüf temsilcisi üzere yapılması gerekenleri söylüyorsunuz amma sizin şikayet ika hakkınız namevcut, siz yürütme makamındasınız. Yabancı aynı tekel firmaya milyonlarca dolar teşvik veren sizin iktidarınız değil mi? O zaman münasebet patırtılı çıkarmadınız? Fındık üreticisi bu ecnebi tekellerin insafına bırakılırken, fındığı biz üretip fiyatını onlar belirlerken neredeydiniz? Eğer zaman müstahsil seçkin hangi sebepten olursa olsun bir mağduriyet yaşıyorsa bunun biricik sorumlusu 20 yıldır ülkeyi müdür iktidarınızdır. Sizin açacağınız savaştan üreticiye kâr gelmez.”

Share: