Serencam zaman haberleri | Samsun’da “5. Uluslararası 15. Ulusal Esenlik ve Şifahane İdaresi Kongresi” başladı

Samsun’da planlı Valilik ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) eş sahipliğinde “5. Arsıulusal 15. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Vali Zülkif Görgüsüz, OMÜ Atatürk Kurultay Merkezi’ndeki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, keyif alanında planlı çalışmaların çok önemli olduğunu, sağlık kenti Samsun’a elden çevre illerden değil, ensiz dışından birlikte hastaların geldiğini söyledi.

Sağlıkta sürat konusuna bile değinen Dağlı, “Hastaneler ve afiyet sistemimiz hareketli bir organizma sayılır. Çalışanlarımızın, karşısındaki sevimli amacıyla empati yapması, ruh halini anlaması, rahatsız ve sayrı yakınlarının birlikte doktorları ve çalışanları bereketli aynı şekilde anlaması koskocaman ayrımsız etkenimizdir. Düğme iş olmadığı ant sağlıkta takat gibi tek istemediğimiz olayları görmekteyiz.” dedi.

Samsun’bile takkadak OMÜ değil, 17 çap hastanesi, 8 ayrımlı özel şifahane, 2 farklı darülfünun hastanesi ile sektöre yön verdiklerini dile getiren Görgüsüz, “Biz, afiyet alanında bölge ili sayılırız ve tahminî 6-7 ilimiz esenlik alanında tamamen Samsun’a, alelhusus OMÜ’ye gelmekte. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve belde illerimizden pestil nakli yapılıyor.” diye konuştu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Çetince Ünal ise hakeza tıpkısı kongreye ocak sahipliği yapmaktan akıbet merhale mutlu olduklarını belirtti.

Çetince, “Pandemide sağlığın ne büyüklüğünde mehabetli olduğunu ayırt ettik. Yeniden sağlıkla ilgili yatırımın, sağ esen alakadar eğitimin esenlikle müteallik hele teknolojinin ne kadar kullanılması gerektiğini öğrendik. Hemen uygulayım bilimi kullanımı değil, zamanın sonuç aşama kızıl olduğunu bir nöbet daha öğrendik. Yani keyif yönetiminde zaman son mertebe zer. Zımnında sağ esen müntesip eğitimler dahi son paye değerli. Bu nedenle bu kongreyi ve bu kök etkinlikleri önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’da ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları ilmî bire bir göz açısıyla ele almak, değerlendirmek ve çözüm önerileri getirebilmek amacıyla planlı, devir içi adına üstelik katılımın sağlandığı kongreye 8 ülkeden haber insanları katılıyor.

15 Ekim’e kadar devam edecek kongrede çevrim içi poster ve beyanat sunumları de gerçekleştirilecek.

Share: