Serencam dakika haberleri | Bakan Aristokrat: “Önümüzdeki 1 kamer içinde tıpkı operasyon yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Önümüzdeki 1 ay süresince ayrımsız ameliyat yapacağız, Türkiye bunu ilk defa duyacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, TRT 1’bile yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı. Programda açıklamalarda kâin Aristokrat, Türkiye’da 120’nin altında yıldırıcı kaldığını belirterek, “Bu 120 teröristin nerede olduğunu bildiğimiz amacıyla ‘Madem biliyorsunuz, hastalık almıyorsunuz’ diyorlar. Çok ufak bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu benzeri coğrafya artırım edin, tığ oralara onların isimlerine yönelik bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Tasdik olanların mektuplarını atıyoruz. Arada Bir annelerini getirip orada megafonlarla davet yaptırıyoruz” dedi.

Nazır Soylu, “Tendürek Dağı bozulmamış, Kars Çemçe Madur arı sili. Karadeniz tertemiz. Şita operasyonlarına başladık. Eren-Abluka operasyonları yapıyoruz. Karadeniz’birlikte ‘Terörist hangi ahit ati?’ Nerden ati diye niteleyerek Bayburt’tan, Gümüşhane’ye, Trabzon’a, Rize’ye ve Artvin’e büyüklüğünde hep zor içerisindeydi. Biz bunlarla tıpkı yerde karşılaşacağız beklentisi meze konusuydu. Bugün Karadeniz arı sili, Bingöl arı sili, Erzurum, Elazığ arı sili. Buraların kırsallarında

yıldırıcı vardı. Hakkari ile Hatay beyninde yıldırı koridoru kurulmak isteniyor. Bu yıldırı koridorunu inşa etmek için bizim karşımızdaki bütün sistemler bunu desteklediler. Şayet tığ Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’nu yapmasak, DEAŞ’a karşı Fırat Kalkanı Harekatı’nı yapmasak, Sulh Pınarı Harekatı’nı yapmamış olsaydık şu anda Gaziantep’ten, Hatay’dan, Kilis’ten, daim karşıdan havan ve bomba yiyen ayrımsız anlayışla karşı karşıya kalırdık. Tığ bir taraftan içerde terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları daralttık. Kırsalda 120’nin altında terörist var, bu sayı her an azalıyor. Burada Türkiye tarihinin sunu şişman mücadelesini veriyor” diyerek konuştu.

“Bu yıl yemeden içmeden 39 yaşama yıldırı örgütüne katıldı”

Bu yıl vakit kaybetmeden 39 kişinin yıldırı örgütüne katıldığını belirten Icra Vekili Soylu, “Terörün finansmanını kestik. İstikrar hemen soylu erki değildir, tıpkısı zamanda asayiş istikrardır. Bu yıl takkadak 39 kişi terör örgütüne katıldı, hoppadak bire de tahammülümüz namevcut. İknayla geleni aracısız adalete doğrulama ediyoruz. Bu 120 yıldırıcı nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, hastalık almıyorsunuz’ diyorlar. Çok ufak tıpkısı lokalde yüzlerce mağaranın olduğu tıpkısı coğrafyada tasarruf edin, biz oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Doğrulama olanların mektuplarını atıyoruz” diyerek konuştu.

“Avrupa esrar piyasasını PKK yönetiyor”

Bu sene 90 milyon titrem kök kenevir yakaladıklarını açıklanan Icra Vekili Aristokrat, “Avrupa esrar piyasasını PKK yönetiyor. Avrupa’nın esrar raporlarında var. Göründüğünden daha balaban bir tehditle karşı karşıyayız. Maden satıcısı nazik benzeri networkün balaban aynı parçası. Oradan elde edilen dünyalık hep acun eroin piyasasını ayakta tutuyor” diye konuştu.

“Kullanılmayan binaların 103 binini yıktık”

Metamfetaminin insanın hem vücuduna hem aklına çoklu keskin etkileri olduğunu söyleyen Icra Vekili Soylu, “2016-2017 yıllarında kullanılmayan binalarla ilişkin çalışma yaptık. Ara Sıra yerlerde uyuşturucunun yüzde 48’i buralarda kullanılıyor. Kullanılmayan binaların 103 binini metruk olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık” ifadelerini kullandı.

Bataklık Operasyonu

Bataklık Operasyonu’na namına gelen bir telefonla başladıklarını söyleyen Vekil Aristokrat, “Milyarlarca liraya ahali gecekondu. Bu uyuşturucudan gelen gelire ahali koyma operasyonuydu. Oralardan ati hız kararları ile bu arada uyuşturucudan mevrut gelirlere umum konmaktı misyon, o halk birlikte konulmuş oldu” dedi.

“Önümüzdeki bir kamer içinde eksantrik bire bir faaliyetler yapacağız”

Önümüzdeki benzeri kamer zarfında başka benzeri ameliyat yapacaklarını ve Türkiye’nin bunu ilk kez duyacağını tamlayan Nazır Aristokrat, “Bu de uyuşturucu ile ilgili. Devletin takip ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı zaman satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Biz buna projeli ameliyat diyoruz. Benzeri şebekeyi çözmemiz lazım. Sunma kebir projelerden biri narkolog oldu. Herhangi Bir yakaladığımız eroin satıcısına merkez verdik. Sen nerede kullanmaya başladın, temel baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Sabık sene 260 bin civarında gözaltımız vardı” diye niteleyerek konuştu.

“İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık”

Türkiye’nin uyuşturucu üzerine riskli olan ilinin hangisi olduğunun belirlenmesi üzere bir inceleme başlattıklarını belirten Bakan Aristokrat, “İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık. 15 Temmuz olduğunda Türkiye’da hapishanelerdeki maden kullanıp satanların sayısı 35 bin civarındaydı. Şu anda 115 binin üstünde. Tığ bu ekti mücadeleyi ortaya koymasaydık Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla yüz yüze kalırdık. Avrupa ülkelerinde yaşayanların yüzdelik 28’i hayatında benzeri misil uyuşturucu kullanmış, bizde bu şevket yüzde 3.1” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun doğudan geldiğini belirten Nazır Aristokrat, “Beyaz, hakikat kendir dediğimiz onun PKK ile büyü var. Doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i eskiden batıda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonradan biz uyuşturucunun yüzde 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Dert. Orada kurduğumuz hep kudretli oldu. Türkiye’ye girmeden caydırıcı tıpkı etki ortaya koyduk. 2021’da 22 titrem beyaz zehir yakaladık, şu anda yakaladığımız titrem 7.5 titrem. Sayı Farkı uyuşturucuya tevessül yaşı Türkiye’dahi 20’ydi. Türkiye’da metal kullananların yüzde 48’i evinde kullanıyor, 28’i metruk binalarda, yüzdelik 11’i arkadaşlarının evinde, yüzde 7-8’i arabada, yüzdelik 3’ü parklarda kullanıyor. Yüzdelik 55’inin ahenkli tıpkısı işi var. Yüzdelik 91’inin asıl ve babası yaşıyor. Yüzde 86.7’si sülale fertleri ile alay malay yaşıyor. Mızrap kullananlarının annelerinin yüzde 92’si ev hanımı” dedi. – İSTANBUL

Share: