Semavi bayraklı plajlar artmaya devam ediyor, zirvede Antalya var

Güncel gökçe bayraklı kumbaşı sayıları mahsus olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar zarfında mavi bayraklı deniz hamamı sayılarının daim artış gösterdiği ise tayin edildi. Antalya 229 mavi bayraklı kumlu ile zirvede saha aldı.

Medya izleme kurumu Ajans Press’in, Firez ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki gökçe bayraklı kumlu sayıları anlaşılan oldu. Sonunda 2022 bakımından Türkiye’nin 531 adet gökçe bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar içre gökçe bayraklı plaj sayılarının sonsuz artım gösterdiği gözlenirken, semavi bayraklı kumluk sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylecene Antalya’da 229 adet gökçe bayraklı kumluk olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare yer haddinden fazla mavi bayraklı kumbaşı 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Münevver 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin 11, Kocaeli’nde ise 7 skor gökçe bayraklı plaj bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalabalık, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumsal bulundurun değişik iller oldu.

Ajans Press, semavi bayraklı plajlar ile dayalı basına yansıyan bilim adetlerini inceledi. Ajans Press mukayyet ve online basın arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile ait bu sene çıkan veri adedi 7 bin 991 namına kayıtlara geçti. Eskimemiş gökçe sembol kayran plajların hele domestik basında yansıma bulduğu gözlendi. Bacasız endüstri turizm ise bu sene medyada 1 milyon 200 binin üstünde olgun içeriğinde düzlük aldı. – İSTANBUL

Share: