Sazak haberi! Mezitli Belediyesi Kültür Sarayı 1 Yaşında

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi dönüş aşırı gerçekleştirilen etkinliklerle geride kalan 1 yıllık sürede, ilçede sanatsal ve sosyal etkinliklerin merkezi haline geldi.

6 Teşrinievvel 2021 tarihinde CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun birlikte katıldığı debdebeli aynı törenle açılışı yapılan Kültür Sarayı, geride mütezayit ayrımsız yıllık sürede bütün 79 gösteri ve etkinlikle 35 binin üzerinde izleyiciye eş sahipliği yaptı.

Başta Fazıl Himmet, Sumru Yavrucağız, Emre Karayel, İstanbul Şevket Tiyatroları, Ankara Şehir Tiyatrosu, Mersin Ağacı Kent Tiyatrosu, Hatay Site Tiyatrosu kabil çokça sayıda artist ve oyuna eş sahipliği fail Kültür Merkezi, Amaç Dündar’la El Arenası, Korkunç Gürses’le Kayda Geçsin, Başak Karatepe ile Tekellüm İyileştirir gibi haddinden fazla sayıda TV programı ve konferansın da yapıldığı bulunak oldu.

Mezitli Belediyesi Umum Tiyatrosu, Cahillik Tiyatrosu ve Çocuk Tiyatroları’nın üstelik biçim namına kullandığı mekanda, Sazak Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatroları dahi seçme hafta ücretsiz oyunlar sergiledi. Mezitli Belediyesi Ahali Tiyatrosu ise güzeşte sene yaşamını yitiren büyük tiyatrocu Ferhan Şensoy’u tesmiye etmek için “Şahları de Vururlar” oyununu birçok kez bağlı şalter sahneleyerek iri başarıya imza attı.

Mimari yapısı büyüklüğünde tasarruf kolaylığı ile birlikte civar plana sâdır dalan, Saika Mayruk Cumhuriyet Defilesi, Akrobasi Sirki kabil organizasyonlara bile eş sahipliği yaptı.

MEZİTLİ BELEDİYESİ KURSLARI BIRLIKTE VERİLİYOR

Gösterilerin beraberinde Mersin Ağacı Şevket Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün ve Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu’nun provaları için tahsis edilen Kültür Sarayı’nde, Sazak’deki darülfünun, meslek ve dünkü gruplara say olanağı sağlanıyor.

Açılan kurslarla eğitim bilimi alanında de çok özel benzeri yere cemaat olan Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi, gücük süre sonradan 2. katta açılacak kitabevi ile da bakım vermeye başlayacak. Hayırhah Dava Ongün aracılığıyla babası namına hazırlanacak kütüphane, elektronik beyin, betik kıraat, araştırı ve mesai, methal ve pusula taşıt, mutfak, Mehmet Faruk Gürtunca alanı tevessül etmek amacıyla 6 farklı bölümden oluşacak.

“ÇABUCAK MEZİTLİ’NİN DEĞİL MERSİN’İN ÜSTELIK BILDIRME ÖNEMLİ SANATSAL MÜLAKAT MEKANLARINDAN BİRİSİ”

İlçenin, özellikle şita döneminde etkinlik yapılacak bire bir kültür sarayı olmadığını, bu eksikliği koymak üzere kolları sıvayarak Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’ni Mezitlililer’e ve Mersin’e kazandırdıklarını dile getiren Komutan Tarhan, şunları söyledi:

“Açılışını Cumhuriyet Altını Umum Partisi Umumi Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Hars Merkezimiz, o tarihten itibaren yalniz Mezitli’nin değil Sazak’in birlikte yer muhteşem sanatsal mülakat mekanlarından birisi haline geldi. Sayın Fazıl Mücahede konseri ve Yıldırım Mayruk’un Cumhuriyet Defilesinin arkası sıra günaşırı sanatsal etkinlikler Mezitli’ye taşınmaya başladı. Yaptığımız girişimler böylecene Büyüklük Tiyatroları bundan sonra herhangi bir ay eğlenceli şekilde Mezitli Hars Merkezinde oyunlarını sergilemeye devam ediyor. İstanbul, İzmir, Eskişehir kadar büyükşehir belediyelerinin tiyatroları mevkut olarak burada oyunlarını sergiliyorlar. Hemen sanatsal etkinliklerde değil konferanslar, paneller ve televizyon ağız dalaşı programları bile mekan olarak Mezitli Belediyesi Firez Merkezini tercih etti.”

“4. KÜTÜPHANEMİZ KISA SÜREDE HİZMETE BAŞLAYACAK”

Mezitli’dahi çokça evire çevire gelişmelerin yaşandığını belirten Komutan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mezitlililer, Mersinliler, Mezitli Kültür Sarayı yardımıyla sanatın gelişigüzel türüne elan abat ulaşmaya başladı. Burada gösteri fail, dinleti veren sanatçılarımız de yaşanan atmosferden övgüyle bahsediyorlar.  Yapılan konvansiyon ile 2022-2023 sezonunda Kerem Tiyatrosu, Mezitli Belediyesi Hars Merkezini ‘Turne sahnesi’ adına listesine almış bulunuyor. Mersinli izleyicilerimizi Cesamet Tiyatroları ile buluşturmanın gurunu yaşıyoruz. Zaten elan evvel yaz dönemi için 2 bin yabanlık benzeri meydanda gelgel tiyatrosu yapmıştık. Çokça iri gereksinmeye yanıt vermişti. Çıplak hava tiyatrosu, kültür sarayı, birçok sanat evi yapıyoruz, çünkü bizim pusulamız ekin ve danışma kenti girmek. Mezitli’yi aynı ekin ve musahabe kenti beğenmek istiyoruz ve oraya akilane gidiyoruz. Hars Merkezimizi içerisinde önümüzdeki günlerde açılacak Katalog ile elan etkili ve bol şekilde kullanmaya başlayacağız.”

Başkan Tarhan, Mezitli Belediyesi Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilen etkinliklerin Kültür Sarayı’ne ilgilendiren içtimai medya hesaplarından duyurulduğunu de sözlerine ekledi.

Share: