Samsun’da “Uçurtmalar usçu merhem için havalanıyor” şenliği düzenlendi

Samsun’da, usçu çare kullanımının önemine dikkati bürümek için, “Uçurtmalar rasyonalist ilaç amacıyla havalanıyor” şenliği gerçekleştirildi.

İl Keyif Müdürlüğünce çocuklara akılcı ilacı kullanımının önemini nakletmek amacıyla Batıpark’ta düzenlenen “Antibiyotikte değil sağlığında ısrarcı ol” temalı şenlikte ayrıntılar uçurtma uçurdu.

İl Sağlık Müdürü Muhammet Ulvi Oruç, gazetecilere yaptığı açıklamada, akılcı reçete kullanımının, kişilerin etiket bulgularına ve ferdî özelliklerine bakarak akıllıca ilacı, akıllıca süre ve dozda kullanması anlamına geldiğini söyledi.

Bunun dışındaki tanımların “akılcı olmayan deva kullanımı” yerine kabul edildiğini anlatan Oruç, “Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde dahi kusurlu ve abes reçete kullanımı halk sağlığını etkileyen yavaş bir sorundur. Acun Afiyet Örgütünün önerileri doğrultusunda bu sorunun önüne geçilmesi, halkımızda ve afiyet çalışanlarımızda akliyeci çare kullanımı ile ait farkındalık sağlanması için etkinliği düzenledik.” dedi.

Oruç, dünyada sunu sık tanıdık ve yeryüzü aşkın ölümle engelliliğe sebep olan duygu yaradılış, kanser, şeker hastalığı kabilinden bulaşıcılığı bulunmayan hastalıkların Türkiye’dahi yüzde 25 azaltılmasının hedeflendiğine işaret ederek, “Sülale hekimleri kendilerine kayıtlı olan obez, hipertansif, diyabetik ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılması gereken hastalar, buğulu efrat ve metin bireylere dair listelerden tarama ve strateji işlemlerini yapmaktadır. Hipertansiyon, şeker hastalığı yahut obezite hastalarının tansiyon, kilo ve içki şekerlerinin arama altında olması için ev hekimli tedavi planı yapılarak takibi sağlanacaktır.” ifadesini kullandı.

Share: