Samsun’da tezgahlarda mezgit, barbunya ve istavrit bolluğu yaşanıyor

Samsun’birlikte denizlerde av yasağının sona ermesiyle balık tezgahları hareketlenirken, tezgahlarda mezgit 40, barbunya 20, istavrit 30 liradan satışa sunuluyor.

Tarihi Saathane Meydanı’nda sıralanan balıkçı tezgahlarında, av yasağının sona erdiği 1 Eylül’den itibaren balık çeşidi arttı.

Palamudun daha matlup seviyede avlanamadığı Karadeniz’de, tavuk balığı, barbunya ve istavrit ise bereketli miktarda avlanıyor.

Balıkçı Ahmet Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşın balıklara olan ilgisinden kıvançlı olduklarını söyledi.

Köksal, sezonun açılmasıyla tezgahlarda balıkların bile bollaştığını anlatım ederek, “Bu yıl ferah ayrımsız mevsim olacağını adisyon ediyoruz. Vatandaş hamsiyi soruyor. Hamsinin zamanına daha var. Şu zaman sivri, tavuk balığı, istavrit, barbunya zamanı. Bunun yanında somon, çupra, levrek ilave yerine satılıyor.” dedi.

Bu sene balık bolluğu beklediklerini, vatandaşların dahi güre balığı özlediğini tamlayan Köksal, fiyatların sabık sezona göre çok çok artmadığına işaret ederek, “Balığın değerine, azlığına çokluğuna göre fiyatlar değişiyor. Tavuk Balığı şu anda 40 lira, barbunya 20 liralık, istavrit, uskumru 30 teklik. Palamut az ve apayrı yerlere çıktı gönderiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu sezon ilk kez balık aldığını belirten Atiye Güner ise fiyatları bol bulduğunu dile getirdi.Share: