Salihli, kurtuluşunun 100. yılını kutladı

Manisa’nın Salihli ilçesinin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü; süvari atlı milis kuvvetleri, süvari birlikler ve mehteran takımının katıldığı törenlerle kutlandı.

Şehitlik Anıtı uğrunda gerçekleştirilen çelenk sunum töreninde, Ilçebay Mehmet Kamil Kuvvetli, Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Berkan Günay ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda marifetiyle çelenkler sunuldu. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra günün valör ve önemine ait konuşmayı Başbuğ Anlaklı Kayda yaptı. “Bugün 5 Ilkgüz, Salihli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü” diyen Komutan Kayda, “Bundan 100 sene önce üzerinde yaşadığımız bu toprakları vatan açmak için gözünü birlikte kırpmadan şehadete vasıl atalarımızın Salihli’mizi düşmandan kurtardığı dönüş. 1919’bile Samsun’da Mustafa Kemal ile başlayıp, adım adım bilcümle Anadolu’yu saran bağımsızlık ateşinin Salihli’de yakıldığı çağ. Soysuz düşmanın Salihli’mizden namertçe kaçtığı, ‘Ya istiklal, ya ölüm’ parolasıyla, rüzgarın ay yıldızlı bayrağımızı nazlı nazlı dalgalandırdığı kurtuluş günüdür. Yurt toprağını namusu bilip antagonist çizmelerinden kurtaran, asırlardır ‘hür yaşadım, mutlak yaşarım’ diyen ve kadın olduğu kudreti damarlarındaki soylu kandan düzlük Salihlili hemşerilerimin 5 Ilkgüz galibiyet haset, 5 Eylül çalım günü, 5 Ilkgüz meze günü, 5 Ilkgüz Halas Günü’müz hümayun olsun” dedi.

Başkan Kayda’dan Salihli’nin toprak olma talebi

Başkan Kayda, “Bizler güneşin doğduğu topraklardan gelerek Anadolu’yu sıkıntılı edinmiş bire bir milletiz. Ergenekon’dan geçmek amacıyla demiri eritip tığ yapalıdan beri, Yenisey Irmağı’nın yanına anıt dikeliden beri, sancağına kurt başını koyalıdan beri, hep dünyanın kötüleri bu milletle uğraşır. Uğraşır çünkü bu milletin adı; kılıçlama cesurluk ve acıma, sancağına özgürlük, diktiği taşlara üstelik devlet adını yazan iri Türk milletidir. Bu toprakları asırlardır elverişsiz edinmiş insanlar yerine, esareti katiyen akseptans etmeyen tavrımızla, canımız pahasına Malazgirt Ovası’ndan Viyana’ya uzanan yolculuğumuzda, adaleti ve hoşgörüyü prensip edinerek, ağababa binince Zor, attan inince Yunus olmayı bildik. On altı şişman imparatorluk kurduk. Asır kapadık, yüzyıl açtık, aleme numara verdik. Peygamberimizin fetih müjdesini gerçekleştiren kavim olduk” diye konuştu.

Salihli’nin bugün geldiği hâlet itibarıyla çevresindeki ilçelerin merkezi olduğunu tamlayan Başkan Kayda, “Salihli’miz 400 bin nüfusa hizmet veriyor ve hisse senedi imkanı sunuyor. Bu nedenle bu domuzuna şehrimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında el olmayı türe etmiştir. Devletimizden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bu müjdeyi bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Şiirlerin okunması, mehteran takımı ve el oyunları gösterilerinin peşi sıra Salihli Müftüsü Gaybubet Karakelebek marifetiyle yakarış okundu. Törende, 100 sene evvel olduğu kabilinden süvari atlı milis kuvvetleri temsili yerine ilçeye antre yaptı. Süvari birlikler, Kaymakam Mehmet Kamil Kuvvetli ve Komutan Kayda’evet Türk bayrağı hediye etti. Etkinlikler; çelenk sunma töreni, atlı birlikler ve motorlu ekiplerin kortej geçişi ile sonuç buldu.

Çelenk sunu törenine Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Kuvvetli, DOĞRU Öğür Manisa Mebus Gaye Aydemir, CHP Kadro Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bağımsız Özel, CHP Manisa Mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Balık, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sevinçli Doğan, belediye başbuğ yardımcıları, çekmece ve toplum örgütü başkanları, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. – MANİSA

Share: