Sakarya ve Zonguldak’ta bulaşan geçitleri “yayalara öncelik” üzere kırmızıya boyandı

Sakarya ve Zonguldak’ta, İçişleri Bakanlığınca “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında eğreti geçitleri kırmızıya boyandı.

Sakarya’de Türk-İş İlkokulu önünde düzenlenen etkinliğe, Vali Tehlikeli Oktay Kaldırım, İl Güvenlik Müdürü Selçuk Doğuş ve özge müdürler katıldı.

Vali Kaldırım, öğrencilerle alay malay sâri şeridini kırmızıya boyadı. Protokol üyeleri ve öğrenciler, elan sonradan ellerinde taşıdıkları dövizlerle palyatif şeridinden geçti.

Sürücülerle bir süre ahbapça eden Yaya Kaldırımı, arızi önceliğini anlatan broşürler dağıttı.

Zonguldak’ta bile Fener İlkokulu uğrunda düzenlenen etkinlikte trafikte arızi önceliğine dikkat çekildi.

Yaya şeritlerinden birini kırmızıya boyayan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerindeki dövizlerle buradan geçti.

Ilbay Mustafa Tutulmaz, gazetecilere, akıbet iki yılda ülkede yavaş manada gidiş geliş bilinçlendirme kampanyaları yürütüldüğünü anlattı.

Herkesin birer gelgeç olduğunu vurgulayan Tutulmaz, “Öğrencilerimizle, kamu çekicilik ve kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlarımızın dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Hepimiz yayayız ve hepimiz riziko altındayız. Bu riski buyurmak amacıyla rüçhan tetik olmalıyız. Henüz sonra dahi sürücülerin titiz olmasıdır. Sürücüler, arızi geçitlerinde yayaların hakkına uyma etsinler.” dedi.

Etkinliğe, Zonguldak Belediye Reisi Ömer Hakikat Düz, İl Güven Müdürü Gönüllü Magnezit, İl Açıkgöz Komutanı Mümessil Miralay Cezmi Yalınkılıç, ofis müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: