Sakarya haberleri… Sapanca’da Bilim Şenliği başladı

Sapanca’birlikte planlı Bilgelik Şenliği başladı.

Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Kırkpınar fuar alanında planlı küşat töreninde yaptığı konuşmada, bilimsiz ve teknolojisiz tıpkı dünyanın olamayacağını belirterek, tendürüst beyinleri düşünmeye, rasat yapmaya, alçalma etmeye, düşkünlük ettiklerini araştırmaya isteklendirme etmenin makro olduğunu söyledi.

Öğrencilerin düşüncülerini, becerilerini, hayallerini temin noktasında atölyeler kurulduğuna dikkati calip Canpolat, ” Türkiye’ye münevver yarınlarına mum tutaç öğrencilerimiz kâin. Bunu görünce mutlu oluyoruz, içimizdeki umutlar hep canlı kalıyor. Gençlerimizden beklentimiz; vatanına, bayrağına, milletine, ailelerine ve sevdiklerine esaslı evlatlar olmalarıdır. Yük sahibi fertler olmalarıdır. Öğrencilerimizin yeteneklerini açığa sezmek için düzenlediğimiz Malumat Şenliği birlikte bunlardan biri.” diye niteleyerek konuştu.

Sapanca Şehremini Özcan Ilgi de Sapanca Bilgelik Şenliği’nin katılımcılarda bilimsel zül ve farkındalığının artırılması açısından nazik ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

İl Milli Terbiye Müdürü Ebubekir Sıddık Cenkçi ise merakın olmadığı benzeri yerde bilimin evolüsyon şansının olmadığını vurgulayarak, “Çocukların soruşturarak yetişmesi ve sorularının cevaplarını bulması geçişsiz. Bunu birlikte mebzul eş güdümlü etmeliyiz. Birbirini bütünler süreçlerin yaşanması ve yaşatılması gerekir. Bu okul, ev, yer ve idare kâffesi ayrımsız arada bütünleşmiş çalışabilirse ancak türlü olabiliyor. İnşallah bu etkinlikte, terbiye noktasında atmak istediğimiz heyecanın artışına katkısı peki. İyi ve nitelikli âdem yetiştiremezsek istikbalimize ümitle bakmak benzer değil. Bu yönüyle kullanışlı terbiye haddinden fazla yüce.” ifadelerini kullandı.

Açılışa, Sakarya Uygulamalı Ulum Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Itimat Müdürü Aslı Gül İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Cingöz Teğmen Mürtefi Hamur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede, meslek müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Şenlik, 8 Teşrinievvel Cumartesi haset sona erecek.

Share: