Sakarya haberi… Kanunuesasi Mahkemesi, Pamukova’daki tren kazasına ait başvuruda adalet ihlali kararı verdi

Esas Mahkemesi (AYM), 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşanan şimendifer kazasına ilgilendiren bireysel başvuruda, hayat hakkının maddesel ve asıllar yönünden ihlal edildiğine ve başvuruculara 90 bin teklik tazminat davası ödenmesine değişmeyen verdi.

Haydarpaşa- Ankara seferini yapan eğreti treninin 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması sonucu 38 can yaşamını yitirdi, 80’den aşkın can yaralandı.

Kazanın ardından trenin bir numara ve ikinci makinisti ile katar şefi karşı açılan davada ilk mahkumiyete hükmedildi. Yargıtayın verdiği iki misil fek kararı sonrası ise 2019’bile zamanaşımı nedeniyle sav düştü. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Çıpa Yolları yetkilileri hakkında başlatılan soruşturmaya müsaade verilmedi.

Bu şekilde 15 yılı çok süren enstantane sürecinin ardından kazada hayatını kaybedenlerden tıpkı kişinin yakınları, yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek Temel Mahkemesine bireysel başvuru yaptı.

Başvuruyu inceleyen Faziletli Mahkeme, Anayasa’nın 17’nci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının maddesel ve usul boyutu yönünden ihlal edildiğine, başvuruculara 90 bin teklik tazminat davası ödenmesine hükmetti.

Efdal Mahkeme ayrıca, karar örneklerinin bilgelik gayeli yargılamayı yapan domestik murafaa ve Hak Bakanlığına gönderilmesini kararlaştırdı.

Kararın gerekçesi

AYM’nin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararında şu ifadeler düz aldı:

“Temel Mahkemesi konkre başvuruya konu katar kazasında çıkışlı makamların demir hat taşımacılığı kabil kırıcı aynı cümbüş zımnında dirim ve fiziksel bütünlüğe alın oluşan riskleri gidermek için kendilerine düşen zait yükümlülük kapsamında gerekli ve ehliyetli önlemleri aldıklarının söylenemeyeceği kanaatine varmıştır. Açıklanan gerekçelerle dirim hakkının maddesel boyutunun ihlal edildiğine değişmeyen verilmiştir.”

AYM, yaşam hakkının asıllar boyutunun dahi ihlal edildiğine karar verdi.

Share: