Rize’nin su ihtiyacını karşılayacak akmaz inşası amacıyla kayran teslimi yapıldı

Rize’birlikte sonuç dönemlerde yağışın bir iki ve havaların hamam olması zımnında bazen yaşanan içmece suyu sıkıntısının giderilmesi amacıyla planlanan başat kapanı akmaz çalışması üzere düzlük teslimi yapıldı.

Rize Belediyesi ile Oran Su İşlerince (DSİ) kentte 2 sene geçmiş projelendirilen, Andon Vadisi Çağrankaya Yaylası üstünde yapılacak Akarsu Göleti Projesi’yle ilişik çalışmayı Şehremini Rahmi Kavi, DSİ Trabzon Nahiye Müdürü Cengizhan Kılıçaslan ve beraberindeki heyetle durumunda inceledi.

Güçlü, elan sonraları gazetecilere yaptığı açıklamada, yapımı planlanan göletin 45 metre üst yüksekliğinde olacağını, şehrin 2 aylık kadar su ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Rize’bile alelhusus temmuz ve ağustos aylarında arada bir su sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Sağlam, “Kar suyu ve günübirlik sularla kaynağı besliyoruz. seçkin göletimiz yoktu. Rize’deki depolarımız 12 saatlik suyu depolayabiliyor. Çağrankaya’birlikte yapacağımız akmaz projesinin hep aşamalarını bitirerek yer teslimini tamamlandık. Sezonluk şerait oluşturulup 2023 yılı Mart – April aylarında yapım çalışmaları başlayacak. Bu çalışmayla hem bölgedeki kayşa tehlikesini arama altına almış olacağız hem da ağırbaşlı bire bir su depolaması ile de eksik olduğu dönemlerde tahkim ile suyu kesintisiz kendisine biriktirmiş olacağız.” dedi.

Göletin gelecek üzere önemine değinen Mukavemetli, “Rize global ısınmayla bu arada gelecek yıllarda akarsu sıkıntısı yaşayabilir amma gölet ile o yıllarda üstelik ‘İyi kim yapmışız’ diyebileceğimiz aynı proje, tıpkı faaliyet olacak. Göletin bu vadide olması da tehlikeli anlamda doğaya yarar sağlayarak turizm noktası olması açısından bile eke tıpkısı düz. Coğrafyası çok temiz yapılacak göletle beraberde henüz farklı tıpkısı havaya bürülü olacak.” diye niteleyerek konuştu.

DSİ Trabzon Kesim Müdürü Cengizhan Kılıçaslan ise Andon Hâkim Kapanı Projesi’nin balaban aynı hamur yatırımı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Bu proje benzeri anlamda Rize’ye içmece suyu sağlayan Andon su kaynaklarını dulda altına almış olacak. Salarha Vadisi’ni taşkınlardan koruyacak ve alelhusus yaz aylarında bir iki ay yaşanan su sıkıntısını depoladığı suyu regüle edip Andon kaynaklarını besleyerek, Rize’nin içme suyu sıkıntısını gidererek, içmece suyu sorununu güven altına almış olacak. Bu nedenle çokça bereketli benzeri proje. Belediye Başkanımızın desteği ile projemizi geliştirmiştik. Projenin bu sene hayata geçmesini ihalemizi yaparak sağladık. Bismillah diyoruz ve inşaat çalışmalarına başlayıp önümüzdeki yıl dahi faaliyetimize hızlı aynı şekilde devam edeceğiz.”

Share: