Reisicumhur Erdoğan: “Türk Yatırım Fonunun sağlayacağı finansal imkanların işbirliğimize ivme kazandıracağına inanıyorum”

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Yatırım Fonunu bile tür olan yeryüzü kısa sürede hayata geçmesinin müfit olacağını belirterek, “Fonun sağlayacağı mali imkanların işbirliği kuvvetlendirip faaliyetlere ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Çap Başkanları 9. Zirvesinde yaptığı konuşmada, ülkeler açısından fırsatlarla bu arada riskleri da olan kırılan benzeri dönemden geçildiğini belirterek, “Bu dönemde aramızdaki işbirliği, dayanışma ve ahengi cümle alanlarda güçlendirmemizin haddinden fazla henüz kritik ağıl geldiğini görüyoruz” dedi.

Ukrayna’de 9 aydır devam eden çatışmaların adaletli benzeri barışla sona ermesi için temas makule gayreti sürdürdüklerini tabir eden Erdoğan, “Bunu yaparken, gıda krizinin önüne artırmak üzere da mukteza müdahalelerde bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Güney Kafkasya’daki hazar sürecinin Azerbaycan’ın parçalanmamış girişimlerine rağmen halen kırılganlığını koruduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“8 Kasım’da kutladığımız yüce Karabağ Zaferi’nin 2. yıl dönümünde ermiş şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum. İlham kardeşimizin şahsında Azerbaycan halkını tekrar tebrik kartı ediyorum. Doğruca mücadelesinde olduğu üzere barış arayışlarında de Azerbaycan’ın yanındayız.”

“Tıpkısı kıya ve espiyonaj şebekesi olan FETÖ ile mücadelemizde siz kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz”

Türkiye yerine PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ ve Umum Ayaklık dahil eli kanlı terör örgütleriyle mücadeleyi sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, “Ülkemize yönelik yıldırı tehdidi ağız ağıza yok edilene büyüklüğünde durmayacak teröristlerin inlerini başlarına geçirmeye bitmeme edeceğiz. Benzeri cinayet ve espiyonaj şebekesi olan FETÖ ile mücadelemizde siz kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz. FETÖ’nün kaldırılmış edilmesi noktasında seçme tip işbirliğine hazır olduğumuzu tekrar beyan etmek istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2014 yılından bu yana dünyanın yer çok sığınmacıya familya sahipliği özne ülkesi olduğunu hatırlatarak, 3,6 milyonu Suriye’den gelenler almak için kısaca 5 milyon sığınmacıyı misafir ettiklerini dile getirdi.

“Ağır Aksak göçün engellenmesi ve idaresi konusunda işbirliğimiz artırmamızda fayda görüyoruz” diyen Erdoğan, bu kapsamda eş güvenlik konsepti geliştirmenin ve düzenlilik konseyi sekreterleri toplantılarını sürdürmenin isabetli olacağını kaydetti.

Erdoğan, TDT üye ülkelerinin su ve kasaba sorunlarına ilaveten abuhava değişikliğiyle mücadelede gelişigüzel hareket etmesinin eş firara olacağının altını çizerek, cızık atılan projesini toptan düzeye atmak amacıyla Konfedere Milletler Umumi Kurulu’na sundukları karar tasarısına TDT ülkelerinden bindi beklediğini söyledi.

Teşkilatın uluslararası mecrada görünürlüğünü artırmalarının şanlı olduğunun altını çizen Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Asya’de İşbirliği ve Cüret Artırıcı Önlemler Konferansı ile BM gibi uluslararası kuruluşlarda dayanışmayı güçlendirmeliyiz. Teşkilatımızın bu kuruluşlarla müşahit üye olması üzere çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız” ifadelerini kullandı.

” KKTC’nin teşkilatımıza müşahit üye olmasını kabul ettik”

Reisicumhur Erdoğan, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin TDT’ye teleskop örgen olmasını akseptans ettiklerini kaydederek, “Beraberlik hukukumuzun gereğini yerine getirerek KKTC’nin teşkilatımıza rasatçı üye olmasını akseptans ettik. Türk dünyasının ayrılmaz benzeri parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek hal sürecine birlikte katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz amacıyla siz nadir kardeşlerime ayrı ayrı teşekkürname ediyoruz” dedi.

Geçen sene İstanbul’de gerçekleştirilen tarihi TDT Zirvesinin Türk dünyasındaki kurumsal birlikteliği güçlenmesi sürecinde aynı kilometre taşı olduğuna işaret fail Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Konseyimizi teşkilata dönüştürürken tıpkı zamanda ibdai ve çalışkan yapının temelini da attık. İstanbul’da akseptans ettiğimiz 2040 Türk Dünyası Seziş Belgesi işbirliğimizin çerçevesini oluşturuyor. Yöntem, düzenlilik, tecim, gümrük, iblağ, erke, esenlik, bilişim, eğitim bilimi, deneyimsizlik ve spor kadar alanlarda işbirliğimizi pekiştirelim istiyoruz. Bugün akseptans ettiğimiz Stratejik Belgesi de bizlere benzeri misil haritası sürüyor. Izleme Belgemizdeki unsurların birer hayata geçirilmesinin bütün alay malay takipçisi olalım.”

Erdoğan, Türk Envestisman Fonunu de tür olan arz gücük sürede hayata geçmesinin yararlı olacağının altını çizerek, “Fonun sağlayacağı mali imkanların işbirliğimizi kuvvetlendirip faaliyetlere ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi.

Ticaret, iblağ ve enerji ilkin tutmak amacıyla aramızdaki bağların derinleştirilmesine önem verdiklerini anlatım eden Erdoğan, “Türkiye, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye-Kazakistan-Azerbaycan dışişleri, iblağ ve ticaret, ekonomi bakanları toplantıları vaktinde attığımız ciddi adımlardır. Eş mekanizmaları çoğaltmamızın ve kapsamını genişletmemizin hepimizin faydasına olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgemizde yaşanan sonuç gelişmeler, eş ara güzergahını elan üstelik hareketli ağıl getirmeleri için fırsatlar sunduğunu kaydederek, Bakü-Tiflis- Kars demiryolunun 2017’dahi faaliyete geçmesiyle koridorun eke bire bir ayağı tamamlandığını dile getirdi.

“Türkiye namına bir amaca hizmet maksadıyla Marmaray, Çetince Sultan Yakın Köprüsü, Avrasya Geçişi, İstanbul havalimanı, Osman Gazi köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü kabil balaban projeleri hizmete aldık” diyen Erdoğan, TDT üyesi ülkelerin mecmu ticaret hacminin 700 milyar dolara ulaşmakla birlikte bu rakamın hemen yüzde 5.5 organizasyon ülkeleri arasındaki tecim kaynaklı olduğu bilgisini paylaştı.

Erdoğan, “Bu oranı elan yukarıyla koparmak temel önceliğimiz olmalıdır” dedi.

Barış geçişli gün doğusu batı ortak koridorun hatim ettiği güzergahtaki gümrük ücretlerinin kaldırılması yahut azaltılmasının transit yük taşımacılığının kolaylaştırılması tecim hacmi artıracağını belirten Erdoğan, arsıulusal şişko abra taşımacılığı anlaşmasının imzalanması bu haysiyetle memnuniyet donör olduğunu söyledi.

“Güney Gaz Koridoru ise Avrupa’ya gaz taşıyacak dördüncü arter adına tasarlanmıştır”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Zirvemiz vesilesiyle ticaretimizin kolaylaştırılması Izleme Belgesinin eşya aut servet ve hizmetin başıboş dolaşımı için hizmet ve yatırım alanında başıboş ticaret anlaşmasının imzalanması dahi önemlidir” dedi.

TDT üyesi ülkelerin kuma coğrafyasının izleme erke koridorlarının kavşağında yer aldığına meni eden Erdoğan, Türkiye’nin gerçekte kendisinin ve bölgesinin enerji yer güvenliğini destek sağlayacak hamleleri ayrıntılı süredir kesintisiz şekilde hayata geçirdiğini aktardı.

Erdoğan, Bakü-Tiflis- Ceyhan boru hattının toptan düzeyde genişlik muvaffakiyetli enerji projeler ortada olduğuna aksan yaparak, “Cenup Gaz Koridoru ise Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak dördüncü atardamar adına tasarlanmıştır. Trans Rum Gaz Borazan hattının meni kemiğini oluşturduğu bu ayakyolu arttırma doğal gaz tedarikiyle elan dahi geliştirilebilir. Hazar havzası bunun amacıyla akla önce mevrut kaynaktır. Erke alanında teşkilatımız bünyesinde ve ikili düzeyde işbirliği süreçlerine ortak projeleri bu nedenle iri ehemmiyet atfediyoruz” dedi.

Genç neslin eş kurgu, zaman, coğrafya ve kültürünü daha bereketli tanıması amacıyla bilimsel çalışmalara ivinti verilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, Eylül ayında İznik’te başarıyla gerçekleştirilen Dünya Göçer Oyunlarının Beşincisi 2024 yılında Kazakistan’de yapılacağını hatırlattı.

Erdoğan, bu kapsamdan teşkilatın çatısı altında Dünya Göçkün Oyunlar Daimi Komitesi kurulmasına yönelik önerilerini TDT üyesi ülkelerin destekleyeceğine güvendiğini sözlerine ekledi. – SEMERKAND

Share: