Reisicumhur Erdoğan Bitlis Çayı Viyadüğü ve Angajman Yolları Açım Töreni’ne çalışkan bağlandı Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri hala sınırlarımızı taciz ederek, yıldırı örgütlerini üzerimize salarak eski günleri hortlatma peşinde koşsa de bu senaryo çıktı işlemeyecektir.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Bitlis Çayı Viyadüğü ve Bağlantı Yolları Açım Töreni’hangi enerjik angajman ile katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Bitlis Çayı Viyadüğü’nün şehre kazandırılmasında emeği geçen kurumları kutlama etti.

Bitlis’in kuzey ve cenup istikametindeki ulaşımı sağlayıcı Baykan Yolu’nun 45,5 kilometrelik kısmının bölünmüş sefer yerine daha önce tamamlandığını hatırlatan Erdoğan, bugün açılışı yapılan viyadük yardımıyla Bitlis-Baykan arasındaki ulaşımın genişlik kapalı kısımlarından birinin henüz çözüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elan geçmiş makbul güzergahın göçü cihetiyle emin ve kıvrak ulaşıma imkan vermediğini anlatarak, şunları kaydetti:

“İnşallah akıbet 4,5 kilometrelik kısmını birlikte önümüzdeki sene bitirerek toplamda 50 kilometrelik bu projeyi bölgenin kazançlı gelişimine tehlikeli benzeri ulama sağlayacak şekilde heyetiyle hizmete sunacağız. Ülkemizin Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Habur gibi koskocaman çizik kapılarına revan mehabetli anne güzergahı durumundaki bu yolun bitmesi Bitlis ile birlikte kül bölgeyi rahatlatacaktır. Anadolu’nun bayrı tıpkı iskân yeri olan Bitlis, bu mukassem yolun sağladığı çabuk ve konforlu ulaşımla türe ettiği hesaplı ve sosyal gelişme seviyesine ayrımsız girişim elan yaklaşacaktır. Terörün gölgesini şehrimizin üzerinden uzaklaştırarak elbette güvenliği ve huzuru bünye ettiysek bu tuhaf enfrastrüktür yatırımlarıyla kalkınma hedeflerinin önündeki engelleri üstelik ortadan kaldırıyoruz.”

Türkiye’nin gündemi gibi Bitlis’in de gündeminin imdi gelişen üretim, mütezayit istihdam, yükselen bolluk etrafında şekilleneceğini rapor eden Erdoğan, “Her hangi kadar birileri bibi sınırlarımızı taciz ederek, yıldırı örgütlerini üzerimize salarak bozuk günleri yeniden hortlatma peşinde koşsa da Allah’ın izniyle bu senaryo artık işlemeyecektir.” dedi.

“Ülkemizi Türkiye Yüzyılı’yla zirveye çıkartmakta kararlıyız”

Erdoğan, Türk milletinin yaşadığı kayıpları, acıları, sefaleti asla unutmayacağını ve milletin terör yandaşlarına kesinlikle derbent vermeyeceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız demokratlık ve kalkınma altyapısını elan büyük atılımların başlangıcı haline kuşatmak amacıyla Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz. Eğitimden sağlığa, adil emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma temas alanda ülkemizin bugün geldiği kırat istikbalimize umutla bakmamızı gerçekleştirme ediyor. Hizmete açtığımız değme yatırımı evlatlarımıza bırakacağımız iri ve dinamik Türkiye’nin kullanılmamış tıpkısı tuğlası yerine görüyoruz. Senelerce takma kavgalar ve çekişmelerle bu ülkenin vaktini ve enerjisini heba edenlere temerrüt eser ve hizmet çıtasını daima daha yukarıya taşıyoruz. Ülkemizi öz sorunlarını çözmüş kendisine önceki bölgesel liderliğe yükselttik, demin da global öncülüğe çıkartıyoruz. Dünyada yaşanan her kriz bu vasfımızı elan üstelik güçlendiriyor, daha da derinleştiriyor. Siyasal, diplomatik ve asayiş başarıları birlikte yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla büyüttüğümüz ülkemizi Türkiye Yüzyılı’yla zirveye çıkartmakta kararlıyız.”

Kalkınmanın ana şartı olan eriştirme yatırımlarının seçkin zaman önceliklerinin başında düz aldığını belirten Erdoğan, sadece serencam 3 ayda hizmete sunulan iblağ yatırımlarını anlattı.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Akıbet 3 ayda Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattını, Çanakkale Küçükkuyu-Ayvacık yolu, Assos ve Troya tünellerini, Malatya Hekimhan yolunu, Diyarbakır güneybatı kasaba yolunu, Togg üretimlik yollarını, Gaziantep Gazirayı, Batman Hasankeyf Tüneli’ni, Artvin Yıpranmamış Yusufeli yolları ve tünellerini, Konya Eğiste Hadimi viyadüğünü, Balkı-Kabza-Köken- Patnos mukassem yolunu, Şanlıurfa kuzeybatı belde yolunu, Samsun Kavak Asarcık yolunu, Mardin’da Midyat site geçişi ve Nusaybin yolunu, Mardin’birlikte Kızıltepe köprülü kavşağı ile Derik site geçişi ve Kızıltepe yolunu hizmete açtık. Zaman da Bitlis çayı viyadüğü ve bağlantı yollarını bu kitap kervanına karışma ediyoruz.”

Reisicumhur Erdoğan, ati aylar süresince dokuz canlı çokça yatırımı hizmete açmayı sürdüreceklerini belirterek, viyadüğün ve angajman yollarının uz olmasını diledi.

Share: