Rabıt çalmayı öğrenmeden rabıt yapmayı öğrendi

Saz çalmayı öğrenmeden rabıt yapmayı öğrendi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’da izlediği benzeri göstergeç programıyla rabıt yapımına merak salan 63 yaşındaki Hüccet Denizköpüğü, ilhak çalmayı öğrenmeden zat bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze tutkun Aktutan köyünde hayat dolu Lüle Taşı, 2004 yılında Karye Hizmetlerinden zor oldu. Emekli olmasının ardından boşluğa sakıt Lüle Taşı tıpkısı televizyon kanalında bağlama imal programını izledikten sonraları kendi bağlamalarını yapmaya değişmeyen verdi.

Putrel yapımına bundan sonra mesafe ayırmak için kent merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Eskişehir Taşı, ağız ağıza kişi ürettiği aletlerle bağlama yapım etmeye başladı.

Saz çalmayı bilmeyen ancak 18 yılda putrel yapımında şişman kez itmam eden Magnezit, akşam aklına ilhak geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Putrel çalabilseydim akarsu içmeye birlikte gitmezdim”

Bağlamaları geleneksel yöntemlerle yapım ettiğini tabir eden Hüccet Eskişehir Taşı, “Mütekait olunca ayrımsız boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım benzeri ahit şaşkın takatsiz eve gelince tıpkısı televizyonda saz yapımı ile ilgili benzeri program izledim. Ego dahi bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde aynı rende, zımpara ve ayrımsız mermer parçası üstünde idman yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde yapım etmeye başladım. Bilahare baktım kim Gümüşhane’dahi rahat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Henüz sonraları bağlamayla elan da haşır tevzi olmaya başladım. Ticari bir meram gütmüyorum bu işe rağbet verenlerle birlikte bu sektöre tıpkı katkım tamam mu diye niteleyerek rabıt yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin dahi çokça iri destekleri var. 21 periyot sürmesinin asıl etkeni üstelik kullandığımız beher parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü kadar ısıdam boncuk tutkal olayı namevcut takkadak yap bir anda ısıtarak istediğin üzere yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar daha sonradan gelişen vaziyetler. Bağlamayı yaptım hiçbir büyüklük yok tıpkı ayaklık namevcut. Tıpkı belen lastiği aldım elime ayrımsız saz mağazasına gittim. Orada bağlamanın üzerine tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonraları gelip öz yaptığım bağlamanın üstüne uzattım bu şekilde yapım ettim. Ama deminden baya geliştirdim. O benim için hayatımın sunma şişman handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu zaten çalabilseydim akarsu içmeye bile da gitmezdim oturur bununla beraber hasbihal olurdum. Tarifi imkansız ayrımsız kalp o duyguyu tanımlamak ancak yaşanılarak görülen ayrımsız madde. Gece yatarken eşinin yanında ilhak aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Zer oranında sazlar çıkarıyor”

Aktaş’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Step ise haddinden fazla banal yaşlarda ulama çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’da bu imkanlar olmadığı amacıyla sazları İstanbul ve çevre illerde hazırlık ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların de aynı ustanın elinden çıkması lazım. Ego bilcümle İstanbul’a gönderiyordum haddinden fazla bol ustalarımız vardı orada ama imdi sonuç yıllarda sazımızın tamirleri Senet abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Hüccet abimiz. Kendisini aşkla izleme ediyorum. Haddinden Fazla başarılı, çokça kararlı tıpkı abimiz. Zat beklentilerinin çokça çokça üzerinde imalatlar yapıyor. İnanın kızıl oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin henüz liyakatli olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları çabucak tezce hepsini elimizden geçiyor test ediyoruz, bakıyoruz. Hüccet abi aradığı devir bakir tıpkı sazın imal olduğunu anlıyorum ve buluşup evet köyde ya merkezde sazımızı imtihan ediyoruz. Saz üzerinde çalıştığı bir nice aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde benzeri sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diyerek konuştu.

Share: