Putin’le görüşen Cumhur Reisi Erdoğan’dan Akkuyu değerlendirmesi: Dünyada değişik aynı curcunalı getirecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Büyüklük Başkanı Putin, Asya’de İşbirliği ve Hamaset Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi dolayısıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da benzeri araya geldi. İki lider, basına mecbur gerçekleştirdikleri musahabe öncesinde değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AKKUYU MESAJI

Konuşmasında Mersin’bile Rusya ile gelişigüzel yapımı bitmeme eden Akkuyu Çekirdeksel Enerji Santraliyle ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu çokça önemli bire bir kadem. Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki yılın evvel yarısında açılması dünyada farklı tıpkı ses getirecektir. (Nükleer santralci) Sinop’la ilişik tıpkı kadem atılabilirse bu tabiatıyla çok henüz ayrımlı bire bir çarpan etkisi yapacaktır. (Tahıl koridoru) Hububat mutabakatını güçlendirerek sürdürmeliyiz. Türkiye ile Rusya’nın bu proses içinde atacağı adımlar muhtemelen çevreleri huzursuz ederken öbür tarafta beş altı gelişmiş ülkeleri bile mutlu edecektir” dedi.

“ÇEKIRDEKSEL SANTRALCI ÇALIŞMASI PLANLANDIĞI GİBİ GİDİYOR”

Rusya Ihtişam Başkanı Putin ise Akkuyu Nükleer Santrali hakkında bile yorumda bulunduğu konuşmasında şunları söyledi: “Çekirdeksel santralci çalışması planlandığı kadar gidiyor. Doğal Gaz tedarikinde Türkiye bildirme emin güzergah haline geldi şu dakika. Avrupa’dan çokça elan tehlikesiz güzergah haline geldi. Türkiye, Avrupa Birliği’ne doğal gaz sağlamanın genişlik inanılır yolu olabileceğini kanıtladı. TürkAkım’a üstelik sabote yapacaklardı ancak önledik.”

Share: