PROF. DR. AYAZ MARMARA ADASI’NDA DENİZ DİBİ AĞ MEZARLIĞI HALİNE GELDİ

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Adnan Ayaz ve ekibi ‘Hayalet Apışlık Avcılığı Marmara’ projesi kapsamında, Marmara Adası çevresinde gerçekleştirdikleri plonjon sırasında hayalet ağların deniz ekosistemine verdiği zararı saniye saniye görüntüledi. Görüntülerde fantom ağa takılan ve cavlamak amacıyla olan ayrımsız ‘lipsoz’ cinsi balığın kurtarılması üstelik kayran aldı. Prof. Dr. Ayaz, Marmara Adası’nda deniz dibinin apışlık mezarlığı haline geldiğine dikkati çekip, 4 ay elan dalsak temizleyemeyiz dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ÇOMÜ Rektörlüğü beyninde geçen yıl ‘Hayalet Apışlık Avcılığı Marmara’ projesi iş birliği protokolü imzalandı. Tören Düzeni kapsamında ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz koordinesinde geçen eylülden itibaren 1 yıldır denizleri hayalet ağlardan özleştirme çalışmaları sürüyor. Bu sene proje ekibi Marmara Adası’nda fantom ağları görmek üzere faaliyet yaptı. Cümle 1 yıl süren çalışmalarda bahir dibinden 12 bin metrekare büyüklüğünde gırgır zıkkım ile 700 metre büyüklüğünde sürdürme zıkkım denizin dibinden toplandı. O anlar proje ekibi yoluyla görüntülenerek fantom ağların bahir ekosistemine verdiği beis saniye saniye kaydedildi. Bahir dibinde hayalet koca takılı namına bulunan ‘lipsoz’ cinsi balık kurtarılarak doğal ortamına bırakıldı.

‘HER YERDE FANTOM AĞ VAR’

Prof. Dr. Adnan Ayaz, Marmara Adası çevresinde kâin hayalet ağların sayısının berenarı fazla olduğunu, gırgır ve trol ağlarının Marmara Adası’nda balaban tıpkısı yıldırma oluşturduğunu söyledi. Marmara Adası çevresinde yaptıkları hayalet ağ ayıklama çalışmaları karşı bilgelik veren Prof. Dr. Ayaz, Bölgedeki balıkçılarla görüştük. O bölgedeki dalgıç arkadaşlarımız bize çokça koruyucu oldu. Biz Marmara Adası çevresinde daldığımızda ayırt ettik ki; herhangi bir yerde hayalet ağ var. Bahir dibi ağ mezarlığı haline gelmiş. Balıkçıların kullandığı sürdürme ağlarının üstelik bunaltıcı ayrımsız şekilde Marmara Adası’nda kaybolduğunu gördük. Biz bu bölgede benzeri himmet gerçekleştirdik. Fakat 4 ay elan Marmara Adası çevresine dalsak, hayalet ağları temizleyemeyiz. Çünkü kıyılarda, herhangi bir büyüklenme başında temdit ağlarından çok miktarda var. Bu buut bizi çokça endişelendirdi. Yaptığımız çalışmada 3 bölgeden gırgır zehir kaldırdık. Dalınabilir bölgelerde 25 gırgır ağı olduğunu öğrendik. Balıkçılar, dalınamayan derinliklerdeki batıkların tamamının üzerinin elhak ciltli olduğunu söyledi diyerek konuştu.

‘BU BÖLGEDEKİ AĞLARIN ACİLEN KALDIRILMASI GEREK’

Hayırsız Ada’dan kaldırdıkları gırgır ağını tıpkı ahit öncesinden bulup, bağladıklarına dikkati calip Prof. Dr. Ayaz, şöyle bitmeme etti

Ertesi zaman gine zıkkım kaldırmaya gittiğimizde 1 çevrim önceki ağ üzerinde seçme çalışkan olmamasına karşın, 2’nci çağ gittiğimizde, iskorpit kabilinden olan yaklaşık 2,5 kiloluk tıpkısı ‘lipsoz’ balığı, ağa dolanmış, gözleri görme engelli olmuş, ense dikenlerinin arasında kap, pöçük yüzgecinde pul kalmamış, aynı akşam içerisinde ölecek pozisyona gelmişti. İlk başta ayırt etmedim amma ağın üzerinde bir ayrıksı lipsoz balığı vardı. Galiba koca takılan lipsoz balığının eşiydi. 2,5 kilo büyüklüğünde vardı. Bizi görünce kaçtı. Zımnında bu ağların akarsu altında bibi çalıştığını gördük. Biz bu ağın 5 yıldan beri orada durduğunu biliyoruz. Bu zıkkım kaldırmadan ilk takılan lipsoz balığını de kurtardık. Daha sonraları kıyıda tıpkısı uzatma zıkkım kaldırdık. Sürdürme zehir kaybolalı kısaca 10 yıl ergin. Hiçbir ip lifi kalmamış, üst komple taşlaşmış. Ağda ölmüş aynı iskorpit balığına balya geldik. Yani 10 yıldır apışlık orada ve hala çalışıyor. Tığ bu bölgedeki ağların acilen kaldırılması gerektiğini gördük. Buradan denize umu verenlere sesleniyorum. Dalma işi çokça dümdüz bire bir iş değil. Tığ çalışmaya hazırız ama desteğe ihtiyacımız var.Share: