Prof. Dr. Ayaz:  Marmara Adası’nda bahir dibi ağ mezarlığı haline geldi

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz ve ekibi ‘Hayalet Apışlık Avcılığı Marmara’ projesi kapsamında, Marmara Adası çevresinde gerçekleştirdikleri dalış sırasında fantom ağların deniz ekosistemine verdiği zararı saniye saniye görüntüledi. Görüntülerde hayalet ağa takılan ve cavlamak amacıyla olan bir ‘lipsoz’ cinsi balığın kurtarılması üstelik yer aldı. Prof. Dr. Ayaz, Marmara Adası’nda bahir dibinin apışlık mezarlığı haline geldiğine dikkati çekip, “4 ay daha dalsak temizleyemeyiz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ÇOMÜ Rektörlüğü arasında geçen sene ‘Hayalet Apışlık Avcılığı Marmara’ projesi teşrikimesai protokolü imzalandı. Tören Düzeni kapsamında ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz koordinesinde geçen eylülden itibaren 1 yıldır denizleri hayalet ağlardan özleştirme çalışmaları sürüyor. Bu yıl proje ekibi Marmara Adası’nda hayalet ağları gidermek amacıyla düzentileme yaptı. Bilcümle 1 sene süren çalışmalarda bahir dibinden 12 bin metrekare kadar gırgır zıkkım ile 700 metre kadar sürdürme zehir denizin dibinden toplandı. O  anlar proje ekibi marifetiyle görüntülenerek hayalet ağların bahir ekosistemine verdiği kötülük saniye saniye kaydedildi. Bahir dibinde fantom ağabey tutturulmuş yerine kâin ‘lipsoz’ cinsi balık kurtarılarak tabii ortamına bırakıldı.

‘HER YERDE FANTOM AĞ VAR’Prof. Dr. Adnan Ayaz, Marmara Adası çevresinde mevcut fantom ağların sayısının berenarı çok olduğunu,  gırgır ve trol ağlarının Marmara Adası’nda iri ayrımsız tehdit oluşturduğunu söyledi. Marmara Adası çevresinde yaptıkları hayalet ağ tasfiye çalışmaları hakkında vukuf veren Prof. Dr. Ayaz, “Bölgedeki balıkçılarla görüştük. O bölgedeki dalgıç arkadaşlarımız bize çok apotr oldu. Tığ Marmara Adası çevresinde daldığımızda ayırt ettik ki; temas yerde hayalet ağ var. Deniz dibi apışlık mezarlığı haline mevrut. Balıkçıların kullandığı uzatma ağlarının de kırıcı benzeri şekilde Marmara Adası’nda kaybolduğunu gördük. Tığ bu bölgede bire bir mesai gerçekleştirdik. Fakat 4 ay daha Marmara Adası çevresine dalsak, fantom ağları temizleyemeyiz. Çünkü kıyılarda, gelişigüzel burun başında sürdürme ağlarından fazla miktarda var. Bu durum bizi çokça endişelendirdi. Yaptığımız çalışmada 3 bölgeden gırgır zıkkım kaldırdık. Dalınabilir bölgelerde 25 gırgır zehir olduğunu öğrendik. Balıkçılar, dalınamayan derinliklerdeki batıkların tamamının üzerinin elhak kaplı olduğunu söyledi” diyerek konuştu.’BU BÖLGEDEKİ AĞLARIN ACİLEN KALDIRILMASI GEREK’Hayırsız Ada’dan kaldırdıkları gırgır ağını benzeri dönem öncesinden bulup, bağladıklarına dikkati calip Prof. Dr. Ayaz, şöyle devam etti:

“Devrisi devir esasen ağı kaldırmaya gittiğimizde 1 dönme evvel apışlık üzerinde rastgele etken olmamasına karşın, 2’nci devir gittiğimizde, iskorpit kabilinden olan kısaca 2,5 kiloluk ayrımsız ‘lipsoz’ balığı, ağa dolanmış, gözleri görmez ergin, şube dikenlerinin beyninde kap, kuyruk yüzgecinde pul kalmamış, benzeri tün içerisinde ölecek pozisyona gelmişti. İlk özellikle ayırt etmedim amma ağın üzerinde benzeri bambaşka lipsoz balığı vardı. Mahsus ağa takılan lipsoz balığının eşiydi. 2,5 kilo kadar vardı. Bizi görünce kaçtı.  Dolayısıyla bu ağların akarsu altında hala çalıştığını gördük. Tığ bu ağın 5 yıldan beri orada durduğunu biliyoruz. Bu zıkkım kaldırmadan geçmiş takılan lipsoz balığını üstelik kurtardık. Henüz sonra kıyıda bir uzatma zehir kaldırdık. Sürdürme zıkkım kaybolalı yaklaşık 10 sene reşit. Tek ip lifi kalmamış, gövde yoğun taşlaşmış. Ağda ölmüş bire bir iskorpit balığına denk geldik. Yani 10 yıldır ağ orada ve bibi çalışıyor. Biz bu bölgedeki ağların çabucak kaldırılması gerektiğini gördük. Buradan denize iştiyak verenlere sesleniyorum. Dalma işi çokça gösterişsiz bir gelişim değil. Tığ çalışmaya hazırız ama desteğe ihtiyacımız var.”

Share: