Polisin kaçakçıların elinden kurtardığı örümcek maymunlara özenle bakılıyor

Erzurum’birlikte efsanevi kaçakçılarının elinden kurtarılarak Natür Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince himaye altına alınan örümcek maymunlara özenle bakılıyor.

Kentte bir süre geçmiş İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Mücadele Idarehane Müdürlüğü ekipleri, Erzurum- Erzincan kişmiri yolu Aşkale uygulama noktasında denetleme yaptı.

Durdurulan bire bir araçta 10 örümcek taklitçi ve 80 kara iskete kuşu ele nâkil ekipler, hayvanların İran’dan İstanbul’a götürüldüğünü belirleme ederek, durumu DKMP Erzurum Yazıhane Müdürlüğüne bildirdi

Maymunlar hayvanlar bahçesine gönderilecek

DKMP’de memur veteriner hekim Selçuk Albayrak ve dirim bilimci Burak Dikici tarafından doğrulama alınan zooloji, siper altına alındı.

İlk muayenelerinde esenlik sorunları bulunmayan, elma, muz, armut ve fıstıkla beslenen maymunlar, makul görülen hayvanat bahçesine gönderilecek.

Şüphelilere 119 bin 108 liralık ukubet uygulandı

Olayla ilgili ifadeleri alındıktan sonra başıboş bırakıldığı öğrenilen 3 şüpheliye Kişmiri Avcılığı Kanunu kapsamında 119 bin 108 teklik ukubet kesildi.

Kişmiri iskete kuşları üstelik bölgedeki sunu andıran natürel ortamına salınacak.

Veteriner Albayrak, AA muhabirine, maymunlara özenle baktıklarını söyledi.

Hayvanların ilk muayenelerinde esenlik problemi ile karşılaşmadığını tabir eden Albayrak, “Ellerimle beslediğim örümce maymunların bana göstermiş oldukları sıcakkanlılıktan dünya üstelik ayrı ayrımsız mutluluk yaşıyorum. Örümce maymunlar sosyalleşmeye çokça alışkın canlılardır.” dedi.

Bakım ve tedavi için teslim aldıkları herhangi bir hayvana özenle ve titizce baktıklarını tamlayan Albayrak, maymunlara bile benzeri hassasiyette yaklaştıklarını anlattı.

Maymunların gelişmemiş sürede kurumun uygun gördüğü ayrımsız hayvanlar bahçesine götürüleceğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Hayvanların bu duruma düşmeleri yeniden biz insanoğlunun hatasıdır. Çünkü biz onlara tıpkı fert taşıma gözüyle bakmıyoruz, evimizde tıpkısı bezen eşyası gibi davranıyoruz. Lütfen şurası unutmayalım, hayvan bilimi bezen eşyası değildir ve onlar evimizin bire bir köşesinde değil saf ortamlarında güzeldir. Emniyet teşkilatımıza dahi kurnaz çalışmasından etraf teşekkür ederiz.”Share: