Plato dönüşü susuzluktan kudretsiz sakıt koyunlara tankerlerle akarsu taşındı

Van’ın Gürpınar ilçesinde yayla dönüşü susuzluktan kudretsiz sakıt koyun sürülerine belediye ekipleri eliyle tankerlerle su ulaştırıldı.

Son zamanlarda katmerli sıcaklar nedeniyle bölgede baraj, akarsu ve su kaynaklarının bazıları kurudu, bazılarının üstelik su seviyesi düştü.

Türkiye’üstelik küçükbaş hayvan varlığı bakımından evvel sıralarda kayran alan Van’birlikte da su kaynaklarının azalması, yaz süresince hayvanlarını yaylalarda otlatan göçerlerin ahit yolculuğu sırasında sıklet yaşamasına bozukluk oldu.

Günlerce süren seyahat sırasında kuruyan kaynaklar zımnında hayvanlarına su bulmakta müşkülat çekici göçerler, çareyi şehremaneti ekiplerinden yardım istemekte buldu.

Başkale ile Gürpınar ilçesi sınırlarındaki yaylada 3 aydan bu yana kısaca 1000 koyununu otlatan Nurettin Koç, havaların soğumaya başlamasıyla Siirt’e dönmeye değişmeyen verdi. Benzeri hafta süren seyahat sırasında henüz ilk hayvanlarına akarsu verdiği bölgelerdeki kaynakların kuruduğunu gören Çalıştırıcı, susuzluktan argın sakıt hayvanları amacıyla Gürpınar Belediyesinden arkalama istedi.

Bunun konusunda tankerlerle koyunların bekletildiği Kuşdağı Bölgesi’ne giden ekipler, sıvatları (efsanevi içme suyu tesisi) doldurarak koyunların susuzluktan temizlik olmasının önüne geçti.

Antrenör, beraberindeki 3 çobanla tahminî iki maaş zorlu aynı yolculuk yapacağını belirtti.

Belediye ekipleri yardımıyla koyunlarının telef olmaktan kurtulduğunu rapor fail Koç, “Yolumuzun üzerindeki baraj ve akarsular her sene az buçuk henüz er kuruyor. Ayrımsız haftadır yoldayız. Normalde bulunduğumuz bu yasakçı baraj. Biz da akarsu vardır umuduyla koyunlarımızı buraya kadar getirdik ancak barajın kuruduğunu gördük. Susuzluktan çevre hayvanların hamle atacak takati bile kalmadı. Tığ dahi durumu Gürpınar Belediyesine bildirdik. Sağ olsunlar tezelden tankerle buraya su getirdiler. Tanrı razı olsun.” dedi.

Belediye personeli Bayram Kulaz ise vatandaşların bu cins sıkıntılarına kaygısızca kalmadıklarını belirtti.

Kulaz, “İlçemiz göçerlerin güzergahı üzerinde saha alıyor. Buradan güzeşte göçerler, kuruyan baraj ve akarsular dolayısıyla koyunlarına su içiremiyorlar. Kuraklık nedeniyle 2 yıldır bu durum daha aşkın yaşanıyor. Gürpınar Belediyesi yerine vatandaşımızın değme nev ihtiyacına koşmakla görevliyiz. Elimizden geldiğince içtimai belediyecilik anlayışı çerçevesinde vatandaşlara koruyucu oluyoruz. Bugün da koyunları susuzluktan kudretsiz düşen ve bizden yardım talip vatandaşımıza tankerle su ulaştırdık.” diye konuştu.Share: