Perre Antik Kenti’ndeki kazılarda 1800 almanak âdem iskeletleri bulundu

Kommagene Krallığı’nın ilkokul balaban kentinden, Adıyaman’daki Perre Antik Kenti’nde devam fail kazılarda, 4 bireye ilişkin tahminî 1800 yıllık iskeletlere rastlandı.

Perre Antika Kenti’nde 2001 yılında başlayan ve aralıklarla süren kazı çalışmalarında güzeşte sene Roma çeşmesi, nazik blokal taşlar, akarsu kanalları ve türlü mimari yapılar ortaya çıkarıldı.

Kazılar sırasında mozaikli alanın canip kısmında tayin edilen mezarda ise 4 gence ait 1800 almanak iskeletler bulundu.

Müze Müdürü Mehmet Parafin, AA muhabirine, Perre’deki kazı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bu sene 2. kadem kazılarının 4’üncü gününde sanduka tipli oyuntu bulunduğunu aktaran Parafin, “Hafriyat çalışmalarında bir kapak ile karşılaştık ve bu kapağı kaldırdığımızda 4 bireye ilgilendiren kayırıcı iskeleti bulduk. Bu iskeletlerin günümüzden 1800 sene öncesine ilişik olduğunu düşünmekteyiz.” dedi.

İl Hususi İdaresi ile Türk Zaman Kurumu desteği ile kazıların bitmeme ettiğini anlatan Alkan, “Burada kestirmece 6 açmada 30 iştirakçi ile çalışmalarımız sürüyor. 3 maaş çalışmalarımızın sonucunda haddinden fazla bunaltıcı benzeri alanın açılacağını göreceğiz.” diyerek konuştu.

Parafin, çalışmalar yardımıyla ziyaretçi sayısında çoğalma yaşandığını belirterek, “Bu sene ziyaretçi sayımız çok yüksek. Gelip burada hafriyat çalışmalarını etkili namına gören ziyaretçilerimiz var. Geçen yıllarda 10 bin ziyaretçi varken bu sene 23 bine mümasil ziyaretçi geldiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: