Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi yardımıyla birçok semere ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Komutan Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ağababa Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin ton rekolte muhtemel üzüm, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 kök üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı zor olan bir yemiş olduğunu belirterek, “Bu yıl amiyane üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, hele Ankara, İstanbul kalkmak amacıyla müstacelen hemencecik Türkiye’nin herhangi bir tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız başlangıçta İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda birlik Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Üreticinin yağız üzümün kilogramını 7-8 lira, parafin üzümü ise 8-10 teklik aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın dahi alımda istekli olmasıyla hem ilişki bulma açısından hem bile fiyat itibarıyla üreticinin memnun olduğunu anlattı.

“Fiyattan da talepten da memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Cenk de bu yıl itici havalardan etkilense de üzüm kalitesinin iyicene olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği kestirmece 100 titrem üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara üzere Türkiye’nin gelişigüzel hesabına gönderildiğini tamlayan Cidal, “Fiyattan dahi talepten bile memnunuz amma girdi maliyetleri efdal olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye göre fiyatlar gani. İstek birlikte var, malımızı abat satabiliyoruz. Üzüm kendisine bu yıl çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün toprak altı gübrelemesini, bilahare budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Cidal, 10-15 çağ arayla çekicilik şartlarına, çor durumuna bakarak ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Halis ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda mahsul ve üzüm fiyatları bu sene iyicene. Girdi fiyatları az buçuk yüksek. Yetkililerden biraz henüz çiftçiye koruyucu olmalarını istiyoruz.” dedi.

Share: