Pamukova’da ayva üreticileri faziletkâr rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne çıkan ilçenin sunu kocaman sağlık kaynakları ortada yer alan coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine bakarak ayrılıyor.

Daha sonraları paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek üzere itici albeni depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, iç piyasanın birlikte Rusya ile bir nice Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’bile yetiştirilen ayvanın, bölgenin yerey yapısı ve iklim şartları zımnında haddinden fazla birinci sınıf olduğunu söyledi.

Ayvanın arzu gören aynı kâr olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta tartı çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u dış satım Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini da çöz piyasada tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu sene verimden kıvançlı olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu yıl üreticimiz kalite ve verimden çok kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 titrem aldığımız bahçelerden alelumum bu yıl 4 titrem civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve nitelik yerine epey bu yıl memnunuz amma eşit namına maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu bile çiftçimizi kıygın etmekte. 13 bin dekar üzerinde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin ton rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının güzeşte yılla bire bir olduğunu rapor eden Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 liralık aralığında, tecimen dalında gelgel yapıyor ama bunun maliyeti doğrusu 5-6 liralık.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Talih da 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu sene rekolte ve ayva kalitemiz iyicene. Geçen yıla bakarak pazarlamada biraz sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde genel yerine üreticiler ürünü özlük imkanlarıyla deposuna alıyor. Şita meyvesi olduğu üzere şu an bati benzeri tüketim yok. İnşallah dolgunca olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması elan değişik”

İlçede sebze ve sonuç tüccarlığı özne İsa Gürel ise ayvanın iç piyasada Trabzon, Rize, Kalabalık, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul gibi illere, ensiz dışında ise ağırlıklı olarak Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin seçkin yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı. Bu bölgenin ayvası onun amacıyla çok yeğleme ediliyor.” dedi.

Share: