Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Kıyamet ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda ayrımsız araya mevrut sivil topluluk kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insanca müzaheret malzemelerini hâkim felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Mersin’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını kabul etmek amacıyla gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkacak beşinci “İyilik Treni” için Sazak’in Tarsus ilçesindeki Yenice Geri Hizmet Müdürlüğü uğrunda merasim düzenlendi.

Törene, Mersin Ağacı Valisi Ali Hamza Güreşçi, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Arslan, Tarsus Kaymakamı Kırat Sertel Otcu, İl Uyanık Komutanı Sancak Temiz Çarıkcıoğlu, özge tören düzeni üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Pehlivan, törende, bacanak ve kardeş mevki Pakistan’da çokça nazik başat afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların nazik olduğunu dile getiren Güreşçi, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insancasına arkalama kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende kayran alan yardımların miktarıyla ilgilendiren vukuf veren Güreşçi, “Sazak, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a defa alacak. 633 titrem 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 besin ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Cesamet Demiryollarına ilişik trenimizle uğurluyoruz.” diyerek konuştu.

Pehlivan, yardım malzemeleriyle alay malay dualarını ve dolgunca dileklerini de gönderdiklerini belirterek, şimdilerde yardımlaşma ve dayanışmanın mehabetli olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, daha sonradan dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: