OSTİM Maharet Üniversitesinden, KKTC Reisicumhur Tatar’a “fahri doktora” unvanı

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar, “Kıbrıs’ta olası bir konvansiyon ancak Kıbrıs Türk Halkının kişi geleceği ile bağımsızlığını yansıtan ve muadele temelinde barışsever aynı çerçevede mümkün.” dedi.

OSTİM Maharet Üniversitesi, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar’a “Fahri Doktora” unvanı verdi.

Üniversitede düzenlenen törende Tatar’a cübbe giydirilerek gönüllü doktora diploması ve belgesi ikram edildi.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, gönüllü doktora unvanı verilmesinden hava kıvançlı olduğunu rapor etti.

“Kıbrıs’ta Türkiye olmadan çözüm olamaz”

Türk ve Anadolu insanının Kıbrıs amacıyla yaptıklarının çokça kocaman olduğunu kaydeden Tatar, Türk askerinin, hükümetlerinin gelişigüzel devir Kıbrıs Türküne el uzatmasının kendilerini hayata bağlayan ve dirim kaynağı gelişmeler olduğunu belirtti.

Tatar, 100. sene dönümünün kutlandığı Şişman Saldırı, elbette Küçük Asya’yu baştan bire bir Türk yurdu olarak tescil ettiyse Kıbrıs Türk halkının dahi bu zaferden aldığı esin ve güçle mücadelesine bitmeme ettiğini söyledi.

Türk halkının Kıbrıs’taki soydaşlarının yaşadığı acılara asla sessiz kalmayacağını belirten Tatar, Kıbrıs’ta Türkiye’nin içre olmadığı bire bir çözümün olabilir olmayacağını kaydetti.

Tatar, iki devletli tıpkısı çözümü desteklediklerini belirterek, “Kıbrıs’ta belkili benzeri konvansiyon ancak Kıbrıs Türk halkının öz geleceği ile bağımsızlığını yansıtan ve teadül temelinde barışçıl aynı çerçevede benzer.” dedi.

Törende KKTC’nin bağımsızlık mücadelesinden kesitlerin meydan aldığı video gösterildi.

Törene, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Ostim Maharet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erek Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Ziyalı, tedris üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.Share: