Osmaniye’de Mahalle Muhtarı İsa Kama: “3 Yıldan Bu Yana Vatandaşa Mevrut İcralık Evraklar Arttı”

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye Rahime Eş Mahallesi Muhtarı İsa Kıskı, sonuç 3 yıldır çoğunluğu yürütme ve gidiş geliş cezaları gelmek amacıyla evrak sayısının arttığını belirterek, “İkinci dönemden beri muhtarlık yapıyorum. İlk 5 yılımızda haddinden fazla vatandaşa evrak gelmiyordu, bu sonuç dönemimizde günlük nereden baksan 70-80 parça evrak geliyor, bu evraklar icrayla alakalı, gidiş geliş cezasıyla müntesip. Genelde icralık ve trafik cezası. Vecibe olayı az buçuk henüz aşkın çoğaldı bu 3 yıldan bu yana. İnsanlar az buçuk mağdur, çöp tenekesi” dedi.

Osmaniye’de Rahime Eş Mahallesi’nin 2 dönemdir muhtarlığını eden İsa Kıskı, kendilerine mevrut evrak sayısında artım olduğunu söyledi. Takoz, şöyle konuştu:

“SONUÇ 3 YILDA GÜNCE 70-80 ÇINGI EVRAK GELİYOR. GENELDE İCRALIK VE TRAFİK CEZASI”

“İkinci dönemden beri muhtarlık yapıyorum. İlk 5 yılımızda haddinden fazla vatandaşa evrak gelmiyordu, bu serencam ikinci dönemimizde günce 70-80 lime evrak geliyor, bu icralıkla alakalı, gidiş geliş cezasıyla dayalı. Genelde icralık ve trafik cezası. Namus Borcu olayı biraz henüz çok çoğaldı bu son 3 yıldan bu yana. İnsanlar az buçuk kıygın, döküntü. Artık devletimiz kuşkusuz bir değişmeyen alıyor, yahut güvenlik ile müteallik şüphesiz tıpkısı istismarlar geçilir, benzeri uyarı yapılır. Yani çılgın derecede vatandaşa baskı. Bir Iki cezada yok, 500 teklik, 600 lira ceza geliyor. Sunma düşük ukubet 300 lira şu zaman. Vatandaşlara biz ulaşıyoruz, çoğuna zaten ulak önceki yeniden tebligatını yapıyor, amma çapar ‘vatandaşlar almıyor’ diyor, ‘taşındı’ diyor, benzeri şekilde tebligatlar bizim üzerimize geliyor. Tığ birlikte bunu kanun gereği, kanun gereği almakla mükellefiz. Vatandaşın çoğu bilmiyor temsil, tığ bu evrakları aldığımızda kendisi almış kabil muamele görüyor. Yurttaş zor durumda geçim derdi epey fazla insanlarda.

“ZENGİNLERDEN YARDIM ALAMIYORUZ”

Üç inikat garibanlarımız var, ılımlı sözleşme gariban var, yoksul itilaf zavallı var, durumu iyi olan gariban var. Itidalli halli şu zaman Rahime Hanım, çokça ferah birlikte değil incitici birlikte değil. Orta halli bir durumda. Şurası bile söyleyeyim ego, esasen biz zenginlerden yardım alamıyoruz, üzerine bastıra bastıra söylüyorum, zenginlerden arkalama alamıyoruz. Yani ayrımsız garibanın duası zengine şans olmuyor. Cenabıhak mı talih etmiyor, kendileri mi ilgilenmiyor bilmiyorum. Ama bu konularda garibanın elinden, yoksulun elinden, vatandaşın elinden tutan yine zavallı. Zenginlerden kesinlikle müzaheret gelmiyor yahut bizle iletişime geçilmiyor. Tekrar bizim hangi varsa tabandaki kimsesiz insanlarımızda var. Demin bir da doyumsuzlukta var, yalan da söylemeye ister yok, âdem alıyor arkalama acep elan hangi alabiliriz…Vatandaş yardımı değil bile ego ferda tıpkı yerde çalışabilirsem gündelik alabilir miyim diyerek bunu düşünmüyor, ululuk ne yardım verecek bunu düşünüyor.”

Share: