Osman Gazi’nin eşi Bala Hatun’un türbesine ziyaretçi akını

Osman Gazi’nin eşi Bala Bayan’un türbesine ziyaretçi akını

Konkur sonrası Batman’dan Bilecik’e Yavru Kadın türbesine ziyarete geldi

Bilecik Valiliği personeli Engin Beyce: “Şeyh Edebali Hazretlerini musahabe edenler artık Yavru Hanım’un türbesinin nerede olduğunu soruyor”

“Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada sükse gösteren Batu Alıcı ile eşsiz ailesini Bilecik’te nida ediyoruz”

BİLECİK Bilecik’te kâin Osmanlı Devletin manevi kurucu Şeyh Edebali’nin kızı, devletin kurucusu Osman Gazi’nin eşi Yavru Bayan türbesinin ziyaretçi sayısı, son günlerde ekranlara gelen birçok izlence sebebi az çok arttı.

Çocuk Eş’un kabri, Bilecik’teki Şeyh Edebali türbesi zarfında düz alıyor. Geçmiş dolaşma ATV ekranındaki Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu ‘Kim Milyoner Kalkışmak İster’ yarışmasında 20 yaşındaki Batu Almaç, 1 milyonluk soruya ulaştı. Istifham ise ‘Hangisi Ata Korkut Hikayelerindeki karakterlerden biri değildir?’ oldu. Şıklarsa ise; Yavru Eş, Banu Çiçek, Bamsı Beyrek ve Bayındır Konak idi. Bu soru karşısında Batu Müşteri yarışmadan çekildiğini açıklayarak, 400 bin TL kazandı. Sorunun cevabının Çocuk Hanım olduğu belirten sunucu Kenan İmirzalıoğlu, kendisinin Şeyh Edebali’nin kızı Osman Gazi’nin hanımı olduğu söyledi. Arkası Sıra Şeyh Edebali ile Osman Gazi arasından geçen ve Mutlu Çınar’ rüyası namına adlandırılan rüyayı anlatan İmirzalıoğlu, yarışmacıya teşekkürname etti. Bu olayın ardından Şeyh Edebali türbesi içindeki Yavru Eş kabrini musahabe edenlerin sayısı arttı.

“Şeyh Edebali Hazretlerini müzakere edenler artık ‘Yavru Eş’un türbesinin nerede’ diyerek soruyor”

Türbedeki ziyaretçi sayısında gözle görülür tıpkısı artım olduğunu anlatan Bilecik Valiliği personeli Açık Deniz Beyce, “Osmanlı tarihine bile çerağ tutmuş olan Bilecik, zaman evlerimizde izlediğimiz televizyon kanallarında Osman Gazi, Ertuğrul Gazi dizilerinde ilimizi enformasyon noktasında arka seviyelere çıkmaktadır. Bu hafta birlikte ATV ekranlarında yayınlanan ‘Kim Milyoner Görünmek İster’ yarışmasında dahi başarı elde etmiş olan Batu Müşteri buradan kutlulamak istiyorum. Kenan İmirzalıoğlu’nun sormuş olduğu soru, Bilecik’imizi danışma noktasında da turizm açısından birlikte bizlere destek olmuştur. 1 milyonluk istifham şöyleydi; ‘Hangisi Ağababa Korkut masallarındaki karakterlerden birisi değildir?’ sorusunun cevabı da Yavru Bayan’du. Zaman ilimizi ziyarete gelen misafirlerimizde tekrar Şeyh Edebali Hazretlerini görüşme etmekle beraber burada kâin Çocuk Hatun türbesini birlikte sıkça mülakat etmeleri da yine turizm açısından haddinden fazla iri bindi olmuştur. Kenan beyinde kutlu çınar rüyasını o sahnede anlatmasından dünya üstelik namına teşekkürname ediyoruz. Yarış sonrasında birlikte sık sık ziyarette kâin misafirlerimiz burada Şeyh Edebali Hazretlerini ziyaret etme esnalarında üstelik bu yayından sonra dahi Çocuk Karı’un türbesinin nerede olduğunu sorarak buradaki ziyaretlerini peş seviyeye çıkmasından birlikte memnunuz” dedi.

“Hümayun rüyada Osmanlı Devleti’nin kurulmasını müjdelenmiş”

Beyce, açıklamasının devamında, “Şeyh Edebali Hazretleri’nin dergahına üstelik sıkça musahabe fail Osman gine ayrımsız çağ ziyaretleri esnasında şaşkın olduğunu anlayan Şeyh Edebali Hazretleri, ‘Mahdum yorgunsun bu akşam ezanı dergahımızda sizleri mihman edelim’ der. Osman Gazi’birlikte bu teklifi akseptans kıymet. Kendisine kural dışı olan odaya geçip ayaklarını uzatıp rahat etmek lüzum fakat bakar kim duvarda asık Kuran-ı Kerim’i görünce peygamberimize ve Müslümanlığa zevalsiz hürmetinden ekolojik ortam dahi ayaklarını uzatıp dalmak istemez. Kuran-ı Kerim’i eline alır ve 6 saat boyunca okuduğu söylenmektedir. Bağımlı kim sabaha alın uykuya dalar kalır. Sabah uyandığında rüyasında Şeyh Edebali Hazretleri’nin göğsünden sâdır tıpkı kamer parçası yükselir, yükselir, yükselir ve ayın on dördü vaziyetini alır. Gene o ay parçası Osman Gazi’nin göğsüne girer. Osman Gazi’nin karnından sâdır bire bir çınar ağacı büyür büyür, büyür, dalları ve kökleri birlik dünyayı sarar. Gölgesinin altında İ’la’yı Kelimetullah için savaşım eden insanlar toplandığını görür. Tabi ki bu imge makro tıpkısı rüyadır onun üzere. Birden Şeyh’ine anlatması gerekir. Sabah abdestini yenileyip sabahleyin namazını muamele ettikten sonraları Şeyh’in huzuruna mazbut. Rüyasını anlatır. Şeyh Edebali Hazretleri da rüyayı şu şekilde yorumlar; ‘Müjdeler olsun Lan Oğul, senin ve senin soyundan gelecek nesle Allah’u Teala aynı klişe tıpkısı büyüklük benzeri ilhanlık bahşetmiştir. Benim göğsümden sâdır kamer parçası kızım Yavru Kadın helalindir’ diyerek o mutlu rüyayı orada Osmanlı Devleti’nin kurulmasını müjdelemesini vermiş diyebiliriz” dedi.

“Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada sükse gösteren Batu Kamera ile nadir ailesini Bilecik’te nida ediyoruz”

Açık Deniz Beyce, akıbet olarak, “Bu topraklarda Şeyh Edebali Hazretleri, Osman Gazi, Bala Eş, atlama beygiri sürüp kılıç kuşanmışlardır. Bağımlı kim dedesi kabil Osman Gazi ile Çocuk Bayan’un evladı Alaeddin, dedesinin gittiği yoldan giderek tafsilat ve fıkıh derslerini vermeye devam etmiştir. Sonuç kendisine da Ertuğrul Gazi’nin teri, Şeyh Edebali Hazretleri’nin gözünün feri, Osman Gazi’nin, Bala Eş’un bacak izlerinin bulunduğu şanlı Osmanlı Devleti’nin kurulduğu bu topraklardan bütün dünyaya, kül Mutekit alemine selam olsun. Biz Bilecik Valiliği adına de Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada muvaffakiyet gösteren Batu Azrail ve kıymetli ailesini Bilecik’te ağırlamaktan, Bilecik’imizin tarihini ve kültürünü burada keyiflendirmek adı altına kendilerini Bilecik’e çağırma ediyoruz.

“Çocuk Karı adını duyduğum üzere de haddinden fazla düşkünlük ettim ve ziyarete geldim”

Batman’dan Bilecik’e mevrut ve o konkur programı izleyen Bahar Denizköpüğü ise, “Batman’dan geliyorum buraya. Kenan İmirzalıoğlu programını izledim ve Yavru Karı adını duyduğum için birlikte haddinden fazla düşkünlük ettim ve ziyarete geldim. Hepinizin gelmesini referans ederim” dedi.

Share: