Ordu’ya gelen önceki kruvaziyer olan “Astoria Grande” törenle karşılandı

Rusya’nın Soçi kentinden akım ederek Trabzon, Amasra, İstanbul’u havi yolculuk gerçekleştiren kruvaziyer gemisi, Kargaşa’ya geldi.

“Astoria Grande” adlı, 1350 bulaşan kapasiteli dev sefine, sabah saatlerinde Ünye Limanı’na demirledi.

Geminin, Kargaşa’ya gelen önce kruvaziyer olması cihetiyle Ünye Limanı’nda planlı karşılama törenine, Kalabalık Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in yanında haddinden fazla sayıda protokol üyesi katıldı.

Geminin kaptan ve mürettebatı, Başbuğ Güler ve protokol üyeleri yoluyla çiçeklerle karşılandı.

Güler ve beraberindekiler henüz sonra gemiyi gezerek, Ordu’yu konuşma fail ecnebi turistlere “ömre bedel geldiniz” dedi.

Güler antrparantez zeybek ve gemi işletmecileriyle bire bir süre kardeş kardeş ederek, hediyeler verdi.

“Güzelce Cıvıl Cıvıl’muzda ilk defa kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz”

Güler, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kalabalık’nun tarihi günlerinden birisini yaşadığını söyledi.

Kruvaziyer turizminin, Cıvıl Cıvıl’nun güzelliklerini dünyaya lanse etmek için haddinden fazla balaban aynı punt olduğunun altını çizen Güler, “Zaman en bahtiyar günlerimizden bire bir tanesini yaşıyoruz. Iyice Ordu’muzda ilk defa kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz. Bundan dünya çokça mutluyuz. Astoria Grande, dünyanın çevrilmiş kurvaziyerlerinden benzeri tanesi.” diye konuştu.

Güler, Ünye Belediyesinin bu çalışmada katkısının çokça nazik olduğunu bile işaret ederek, ” Karadeniz’in güzelliğini imdi deniz turizm ve kruvaziyer turizmi ile gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu hem aynı hars hareketi hem turizm hem da ayrımsız ticari cereyan. Bu kabil etkinlikler, mecmu güzelliklerimizi dünyaya lanse etmek amacıyla sunturlu bire bir araç olacak.” dedi.

Ünye Limanı’nın seçme geçen çevrim daha üstelik büyüyeceğini ifade fail Güler, “Ünye Limanı’mız ro-ro çalışmaları ile deniz ticaretini geliştirirken, yakında başlayacak taşımalık çalışmalarına dahi familya sahipliği yapacak.” şeklinde konuştu.

“Bakir seferlerde tekrardan buluşacağız”

Geminin işletme sahibi Emrah Zeybek da Ordu’da olmaktan bahtiyarlık duyduklarını vurguladı.

Eskimemiş seferler düzenleyeceklerine de dikkati çeken Yiğit, “Tıpkı yabancı sermayeli şirketin işletmecisi, tıpkısı Türk firması. Bunu gururla açıklamak istiyorum. Bunu burada yaşamak, aynı geçmiş ve çok domuzuna. Bakir seferlerde tekrardan buluşacağız.” ifadelerini kullandı.

Halk oyunları ve topluluk gösterilerinin üstelik yapıldığı istikbal töreninin ardından turistler, kendilerini bekleyen otobüslere binerek Ordu’nun tarihi ve saf güzelliklerini elde etmek amacıyla hareket etti.

Share: