Ordulu kadınlar sülale ekonomisine ulama için fındık topluyor

Ordu’bile ara sıra karı kadınları, fındık hasadı sayesinde eş ekonomisine yardım sağlıyor.

Fındık üretiminde ülkede ilk sırada saha kayran Ordu’bile, ön sakinlerinin “fındık ayı” namına da adlandırdığı ağustos itibarıyla hasada başlandı.

Gürgentepe ilçesinde tevakkuf fail gâh kadınlar, çocuklarının eğitim giderleri özellikle tutmak üzere özge ihtiyaçların karşılanması noktasında eş ekonomisine arkalamak amacıyla yevmi karşılığında fındık topluyor.

Günün er saatlerinde yola çıkarak fındık bahçesine ulaşan kadınlar, engebeli yer şartları ve sıcağa karşın akşama kadar sepetlerini fındıkla dolduruyor.

“Savuşturmak parası, gitmek zorundayız”

Gürgentepe’den Ulubey ilçesindeki bahçeye çalışmaya mevrut Aynur Korkmaz, çocukluğundan beri fındık topladığını söyledi.

Üç çocuk annesi Korkmaz, fındık toplamanın zahmetli olduğunu belirterek, “”Sabah saat 05.00’te kalkıp bahçeye geliyoruz. 16 gündür fındık topluyoruz. Geride 5-6 dolaşma daha kaldı. Ego sülale hanımıyım, vabeste eşime apotr oluyorum.” dedi.

Fatma Gül birlikte fındık toplamanın yeryüzü çok yağmur ve çamur olduğunda kendilerini zorladığını anlattı.

Senenin aynı ayının fındıkla geçtiğine bel fail 38 yaşındaki Gül, “Evde temizliğimizi yapıyoruz, çocuklarımıza aşındırmak hazırlayıp bırakıyoruz. Bu kamer, bunlarla geçiyor. Çocuklarımız okuyor, kimi üniversiteye başlayacak bazen lisede bazı ortaokulda, yani savaşım veriyoruz.” diyerek konuştu.

Eşiyle köyde yaşamını sürdüren 4 bala annesi 58 yaşındaki Muhabbet Korkmaz, savmak parası amacıyla hizmet etmek durumda olduğunu dile getirdi.

Kocası devlet dışında etkin üç çocuk annesi 44 yaşındaki Hamide Korkmaz bile fındık toplamanın çokça baskı olduğuna meni ederek, “Savmak parası üzere sabah 4-5 gibi evden çıkıp bahçelere fındık toplamaya geliyoruz. Sene içre fındık bahçelerinde basma atıyoruz, ışkın alıyoruz, umar atıyoruz ve ürünü topluyoruz. Tarla ekiyoruz, dikiyoruz. Kar eridikten sonradan yapmadığımız hisse senedi bulunmayan. Savsaklamak parası, gitmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kadınlar bu işi çokça adamakıllı yapıyor”

Yaklaşık 35 yıldır bahçelere işçi götüren “dayıbaşı” Cemil Korkmaz, sabahleyin 07.00 ile akşam 17.00 saatlerinde fındık toplandığını söyledi.

Fındık toplamanın mütekait olduğunu ifade fail Korkmaz, bu yıl fındık işçileri için açıklayan yevmiyenin dahi gür olduğunu vurguladı.

Korkmaz, fındık toplamada kadınların henüz kalburüstü olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Kadınlar bu işi çok fena hâlde yapıyor. Fındık toplamak onların işi. Fındık bu saatten sonraları yere düştüğü üzere kadınlar haddinden fazla güzel topluyor. Ondan yağlık genellikle kadınlar geliyor. Evine vardığı ant işini görüyor, temizliğini yapıyor. Ondan bilahare sabahleyin ‘Bismillah’ diye yemeğini omuzlayan geliyor. Kadınların evine desteği çok tamam. Bu mevsimsel bir gelişim. Bu üstelik evine ayrımsız destektir.”Share: