Ordu’da mülaki CHP’li büyükşehir uray başkanları eş bildiri açıkladı

CHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Kargaşa Saylav Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının eş bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki tıpkı otelde gerçekleştirilen toplantının peşi sıra bildiriyi okuyan Torun, toplantının çok eli nimetli sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların ihmal edilen ana sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin içtimai belediyecilik ilkesini asıl düzlük, etraflı, şeffaf ve adil bir hile anlayışıyla bakım üretmeye devam ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar beyninde hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar tıpkı yandan belediyelerimizin izin ve gelirlerini azaltan kararlar alırken tıpkısı yandan de hukuksuz soruşturmalarla rehavet kurmaya ve şehremaneti başkanlarımızı nahak ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin Ağacı’deki polisevi uğrunda yaşanan yıldırı saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle yanında getirmeye hizmet etmek on paralık kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle kol kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ibret veremez, veremeyeceklerdir. Esas milli düzenlilik sorunu olanlar ‘teröristlerin pabuç numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden karışık siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız üzerine açılan soruşturmalar bile işte bu anlayışın bire bir ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki debdebeli kutlamalara eş olamayanların benimseyememe zarfında olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla belediye başkanlarımıza saygınlık suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir uray başkanlarımızla bire bir öğün henüz altını çiziyoruz ve söylüyoruz kim bu onur suikastlarına asla ve asla ayakkabı bırakmayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda, sorunları şümullü şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı ayrımsız kere elan uyarıyoruz, tıpkısı belediye başkanımıza yapılan ofans eksiksiz belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize hezel veriyoruz, bu baskılara alın bütün demokratik ve türel haklarımızı kullanmaktan ansız katiyen ve katiyen durmayacağız. Seçilmiş şehremaneti başkanlarımıza müteveccih baskılar aramızdaki dayanışmayı üstelik azmimizi dahi artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan bire bir iktidarın serencam çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, biz parçalanmamış engelleri halkımızla birlikte aşmaya ve bakım etmeye kararlılıkla bitmeme edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Kilolu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen, Ziyalı Büyükşehir Belediye Reisi Korkunç Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme, Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Boy Bos Albayrak katıldı.Share: