Ordu’da dünyanın genişlik nazik dolma enerjisi santrali üzere baharda geçmiş kazma vurulacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye’nin evvel ve dünyanın bildirme büyük dümen enerjisi santralinin inşasına 2023 baharında başlanacağını bildirdi.

Güler, AA muhabirine, Cıvıl Cıvıl’birlikte düz yazı edilecek dünyanın sunma nazik numara enerjisi santraline ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cıvıl Cıvıl’nun erke ve gıda alanında kendine yeten bire bir şehir olması amacıyla yürüttükleri çalışmalara değinen Güler, “2007 yılında Adapazarı Karasu’de bahir dalgalarından zindelik enerjisi üretmiştik ve onlarla ufak bir uygulama yerine ampulleri yakmıştık. O bire bir ilkti amma deminden endüstriyel gayeli yerine ilk defa Türkiye’bile koca aynı girişim atıyoruz. O dahi bahir dalgalarından nesep anlamda ihtiyacı karşılayabilecek santraller dayamak.” diyerek konuştu.

Güler, deniz dalgalarından enerji üretimi üzerine yaklaşık 3,5 yıldır çalışmalar yürüttüklerini ve bu alanda benzer çalışmalar özne Eco Wave Power (EWP) firmasıyla bağlantıya geçtiklerini anlattı.

İsrailli Eco Wave Power ile Kalabalık’dahi 9 yerde ölçüm yaptıklarını ve 77 megavatlık gizil belirleme ettiklerini tamlayan Güler, evvel etapta 4 megavatlık uçucu tıpkısı kuruluş için kesim yaptıklarını ve “yap-sahiplen-işlet-devret” modeliyle kurulacak pilot tesisten sonra firma ile 73 megavatlık kısmın bittabi mensur edileceği konusunu ayrıca görüşeceklerini dile getirdi.

Kıyıya bağlantılı şekilde nesir edilecek santralin maliyetinin tahminî 150 milyon dolar olduğunu kaydeden Güler, santralin düz yazı sürecine müteveccih şu bilgileri paylaştı:

“Burada hem bizim kişi çalışmalarımız var hem birlikte beraber yaptığımız icraat var. Bahir dalgaları metruk tıpkı potansiyeldi. Bununla ilgili önce çetin adımı attık ve bu yıl içre son görüşmelerimizi yapacağız. Sonraları tabiri caizse kazmayı vuracağız. Santralin inşası üzere baharda çalışmaları konkre olarak ortaya çıkaracağımızı düşünüyoruz. Filhakika şu anda gayrı çalışmaları oluşturuyoruz. Yapılabilirlik ile alay malay ayrıntı çalışmaları olacak. Bundan ahir kısmında uygulamaya geçeceğiz.”

“Santral, inşasının peşi sıra tıpkısı sene içinde devreye alınabilir”

Güler, yapısı bakımından parçalı olan santralin mekanik ve elektromekanik uygulamalarının tamamlanmasının arkası sıra 1 yıl süresince devreye alınabileceğine belen ederek, “Önemli olan başlanması, bunun önce olması.” dedi.

Deniz dalgası enerjisi santralinin Türkiye’dahi ilk kez düz yazı edilecek olması zımnında kanuncu düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna dikkati calip Güler, “Çalışmaların fiziksel namına ortaya çıkması bire bir yana bunların aynı dahi regülasyonu var. Yani bunların uygulanmasıyla ilişkin Enerji Bakanlığının, Erke Piyasası Aranjman Kurumunun yapacağı düzenlemeler var.” diyerek konuştu.

Güler, antrparantez kentte faaliyete aldıkları tesislerle Türkiye’nin enerji politikasına katkıda bulunduklarını vurgulayarak, bahir dalgası santrallerine ilişkin yasal zeminin şekillenmesi konusuna bindi olacaklarını tabir etti.

Dalga enerjisinin yenilenebilir ve kasaba dostu olduğuna meni fail Güler, Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrilmiş olması zımnında bu alanda avantajlı durumda olduğunu söyledi.

Güler, dalga enerjisinden neşelilik üretilmesi projesini denizlerin birlikte akarsularda üstelik deneyebileceklerini belirterek, “Bu üstelik ayrı aynı faaliyet. Onun için bu elden denize başmaklık değil. Kuramsal adına dalavere olan her yerde santralci yapmamız olanaklı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin önce ve dünyanın sunma büyük dalga enerjisi santrali

Proje, Türkiye’nin şebekeye tutkun önce dalga enerjisi santrali ve tamamlandığında dünyanın arz balaban orostopolluk enerjisi santrali olacak.

İsrail Büyükelçiliğinin Twitter hesabından 15 Aralık’ta yapılan paylaşımda, EWP ile Kargaşa Belediyesinin iştiraki OREN Kalabalık Erke beyninde kentte 77 megavatlık enerji santralinin kurulması üzere anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Paylaşımda, Türkiye’dahi evvel olacak santrale müteveccih “Kasılma tamamladığında, dünyanın bildirme balaban orostopolluk enerjisi santrali olacak.” ifadeleri kullanıldı.

EWP’den yapılan açıklamada ise santralin Türkiye ve İsrail arasında ilişkilerin baştan güçlendirilmesine yönelik çabayı yansıttığının altı çizilerek, santralin inşası, faaliyete alınması ve santralde üretilen elektriğin satılmasından EWP’nin sorumlu olacağı aktarıldı.

Share: