Ordu’da arıcılık sektörü azalıyor

Cıvıl Cıvıl’da arıcılık sektörü azalıyor

ORDU Kalaba Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akış Çifçi, merdiven şeş üretilen ballar nedeniyle imdi kentte dinç arıcıların yetişmediğini, arıcı sayısının bile temas güzeşte çağ azalttığını söyledi.

Dünyada bal üretiminde mehabetli bire bir tam düzlük düz Türkiye’birlikte bildirme çokça bal üretimi Cıvıl Cıvıl’bile yapılıyor. Kestirmece 550 bin koloninin olduğu Kalaba’de sabık yıllarda 6 binlere ulaşan kayıtlı arıcı sayısı, artan maliyetler ve merdiven altı bal üretiminden dünya azalıyor. Canlı arıcıların yetişmediği Kalaba’da bu sektördeki yaş ortalaması 55’in konusunda çıkarken, mukayyet arıcı sayısının ise 3 bin seviyelerine düştüğü belirtiliyor.

“Arıcılarımız çor ve varroaya alın şita hazırlıklarını yaptılar”

Ordu Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi, kentteki arıcıların kış hazırlıklarını tamamladıklarını ve yeni sezona hazırlandıklarını belirtti. Çifçi, “Arıcılarımız arılarını şita bakımına hazırladılar, kışlık yataklarını indirdiler. Arıcılarımız tıpkısı kısmı ilimizde, ayrımsız kısmı de Amasya, Tokat, Samsun, Işıklı, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Şanlıurfa illerinde, serencam dönemde Iğdır’a revan arıcılarımız bile var. İyi aynı sezonun peşi sıra arıcılarımız kış bakımlarına hazırlandılar. Arıların yiyeceği balı, hastalıklara ve varraoya alın ilaçlamalarını yaptılar. Arılar kış uykusuna yattı ve inşallah yer birkaç kayıpla arılarımızı çıkartırsak önümüzdeki sezona mücehhez olacağız. Önümüzdeki mevsim için söve, çırağ, kovan hazırlıkları yapılıyor” dedi.

“Basak altı bal üretimi arıcıları üzüyor, kentte gailesiz arıcı yetişmiyor”

“Girdi maliyetlerinin üstelik yükselmesinden yağlık artık Cıvıl Cıvıl’bile zinde arıcı dahi yetişmiyor. Doğrusu arıcılık de maliyetlerin artması, basak altı bal üretiminden dünya baskı eyyam geçiriyor” diyen Çifçi, “Herkes değişik ayrımsız alana yönelebiliyor. Kayıtlı arıcı sayımız üstelik şuanda 6 binlerden belki 3 binlere büyüklüğünde düştü. Bu benzer anbean elan dahi düşeceğe benziyor. Tığ 48 TL’ye bal dünyalık ederken, market raflarında 40 TL’ye bal var. Bundan Sonra doğaya ve bize ister kalmadan basak altında bal üretiliyor. Bu bile arıcıların canını yakıyor. Şuan bakıldığında murat bulunmayan, fabrikasyon ballar elhak gerçek sorunumuz. Bu nedenle zihayat arıcı yetiştirmekte ve görmekte zorlanıyoruz. Arıcılığa çabucak arı ürünleri olarak terk etmek geçişsiz, doğadaki polinasyonun yüzde 30’unu bile arılar sağlıyor” şeklinde konuştu.

Share: