Ömer Fethi Gürer, Cali Gübreye Cebin Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mütezayit sahte gübre olaylarına cebin denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını birlikte çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’üstelik gaz fiyatlarında yaşanan artışın basma fiyatlarında eskimemiş dalgalanmaya sebep olabileceğini, bunun dahi basılmış sahtekarlığının daha dahi artmasına yol açabileceğini belirtti. Cali gübreye alın denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin tezek giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden matbu ithal etmesine rağmen basılmış fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı üzere matbu fiyatları da daim artıyor. Vekillik, soruma verdiği yanıtta, aynı yıl ortamında gübreye yüzdelik 342 remiks geldiğini belirtti. Bu durumda rençper, özellikle güz aylarında ilk teşrin yaparken tezek almakta zorlanıyor. Ne basma dikici amacıyla gerekseme ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin liralık civarında. Sonbaharda ati sene için teşrinievvel yapılacak ve çiftçinin, mahsul alabilmek üzere aya matbu atması gerekiyor. Ayak Tabanı gübrenin (DAP basma) tonu 18 bin lirayı buldu. Gücük Ay 2022’dahi DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin hangi gübreye ihtiyacı varsa o tezek hemencek artıyor. Krizle birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artma, ülkemizde basma fiyatlarının artmasına posta açabilir. Basılmış fiyatları daha üstelik artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, matbua fiyatlarındaki artışın hilekâr ve sahtekarları birlikte harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde gibi illerde düzme gübre olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri tetik olmaları üstüne münebbih Gürer, yetkililerin da bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine işaret etti.

Gürer, matbu üzerine çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini de ifade ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını bile çiftçinin karşılayacağı ayrımsız uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: