Ömer Fethi Gürer: “Akıbet İki Ayda 80 Bin Tonun Üstünde Şeker Hastalığı Sadece Sazak Limanından Ülkemize Methal Yaptı.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer; Hindistan, Tayland ve Fas’tan gemilerle bekâr Mersin Ağacı limanı üzerinden şeker ithal edildiğini açıkladı. Gürer, “Mersin limanına Fas’tan 10 bin 550 titrem henüz şeker geldi. Sonuç iki ayda 80 bin tonun üstünde şeker hastalığı sadece Mersin Ağacı limanından ülkemize methal yaptı. Hindistan’dan Tayland’dan ve sonuç namına de Fas’tan şeker hastalığı ithal ettik. Türkiye’bile yeryüzü açığı bulunan 21 im içre şeker yoktu” dedi.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Türkiye’da sunma açığı mevcut ürünlerin ortada ‘şeker’ olmamasına rağmen Hindistan, Tayland ve Fas’tan şeker ithal edildiğini bildirdi. Gürer, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“MERSİN LİMANINA FAS’TAN10 BİN 550 TON ELAN ŞEKER GELDİ”

“Ülkemizde şeker hastalığı pancarında kampanya dönemi başladı. Boşluk ayına kadar kampanya devam edecek. Sözleşmeli istihsal yapan çiftçilerimiz de sözleşme yaptıkları fabrikalara şeker pancarını doğrulama edecekler. Şeker pancarı amacıyla ton fiyatı 1400 lira, gurur fiyatı yerine açıklandı. Ayrıca pancar üretim kotasını mütemmim üreticiye üstelik titrem başına 50 lira benzeri prim desteği vereceği duyuruldu. Çiftçilerimizin beklentisi 1700 lira civarında bir taban fiyatıydı. Bu gerçekleşmedi, çiftçi bu açıdan bahtiyar değil. beraber ithalatta şekerde durmuyor. Serencam kendisine Mersin Ağacı limanına Fas’tan 10 bin 550 titrem daha şeker hastalığı geldi. Sonuç iki ayda 80 bin tonun üstünde şeker yalnızca Mersin Ağacı limanından ülkemize antre yaptı. Hindistan’dan Tayland’dan ve sonuç adına da Fas’tan şeker hastalığı ithal ettik. Türkiye’bile yeryüzü açığı mevcut 21 im içinde şeker yoktu, ithal edilmesini gerektirecek rakamlara baktığımız ahit görünmüyor. Çünkü, ülkemizde geçen sene 2 milyon 500 bin  titrem şeker elde edildi. Benzeri sene öncesinden birlikte 400 bin titrem devir vardı. Sonunda 2 milyon 900 bin ton ile 2022 yılına ülkemizde şeker hastalığı stoklara girmiş oldu. Bu süreçte Türkiye’nin tüketimi yıllık 2 milyon 700 bin ton düşünüldüğünde 200 bin ton da fazlamız vardı. Ancak özelleştirilen fabrikaların fiyatlarının engelleme etme yetkisi ile yapılan anlaşmaların da iktidarın elinden münfail olduğu için şeker hastalığı fabrikalarının özelleşenlerinin karşılık artışı karşısında kuvvet, tedbir yerine ithalatı gündeme aldı. 400 bin titrem şeker ithal edilebileceğini açıkladı. Böylece şeker fiyatlarının düşeceğini varsaydı. Türkiye’nin 200 bin titrem dahası olmasına karşın ithalatın kapısı aralandı.

“OLMASI MÜSTELZIM ÖZELLEŞTİRİLEN FABRİKALARIN FİYATLARINA DA SİYASİ İKTİDARIN ENGELLEME EDECEĞİ DÜZENLEMELERİ SAĞLAMALARI VE BU FABRİKALAR SÜREÇ İÇİNDE YENIDEN KAMULAŞTIRILMALIDIR”

Ülkemizde serencam ayrımsız yılda ekinci sayısı sadece şeker hastalığı pancarında 20 bin civarında düşmüş bulunuyor. Çiftçinin şeker pancarı ekmede istekliliği her an düşüyor. Zira para kazanamıyor. Bunun yanında bitiren bile pahalı iz alıyor, benzeri sene öncesi 1 lira 70 kuruş olan toz şeker hastalığı, kamuda 17 teklik 50 kuruşa kilosu çıkarken; hür teşebbüs fabrikaları kilosunu 30 liraya büyüklüğünde şekerin çıkardılar. Bu süreçteki şeker fiyatlarındaki artışları bitmeme edecek görünüyor. Satışta sanayici sökel im üretenler bu nedenle ağır sıklet ağırlık içindeler. Fiyatlarına zam yapsalar da bu yol tüketicinin gurur olanağı bağlı olduğu için satışları düşüyor. Çözüm ithal şekerde aranıyor. İthal şekerde dahi bu süreç, önlenemez. Olması müstelzim özelleştirilen fabrikaların fiyatlarına dahi siyasi iktidarın engelleme edeceği düzenlemeleri sağlamaları ve bu fabrikalar süreç süresince tekrar kamulaştırılmalıdır. 21 kitap birlikte arz açığı olan ürünlerimiz şeker bile ülkü yaşamazken şekerde bile ithalatçı ayrımsız konuma getirildi. Fas’tan, Taylan’dan, Hindistan’dan şeker hastalığı aldığı tıpkısı duruma düşürüldü. Bu sürdürülebilir bir ebat değil; şeker hastalığı pancarı çiftçisini desteklenir ve üretimimiz dahi tam olduğu üzere şayet özel sektör fiyatları kontrol altına aldırılabilirse elverişsiz dışından ithal şekere ihtiyaç kalmaz. aksi takdirde önümüzdeki süreçte şeker fiyatlarındaki çoğalma bitmeme valör, müstahsil kazanmaz, tüketici henüz pahalı nişane alır.”Share: