Okullarda yer sarsıntısı ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi

Uşak’ta, “13 Teşrinievvel Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Haset” kapsamında site genelindeki okullarda sarsıntı ve boşaltma tatbikatı gerçekleştirildi.

TOKİ İlkokulu’nda Uşak Valisi Turan Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği sirenlerin çalmasının ardından öğrenciler sıraların beyninde kendilerini emniyetli pozisyona alarak bekledi.

İkinci sirenin çalmasıyla gelişigüzel öğrenciler sınıfları boşaltarak meslek bahçesindeki sakıncasız alanlara geçti ve sorma yapıldı.

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklamalarda mevcut Ergün, tatbikatın şehir genelindeki cemi okullarda eş anlı gerçekleştirildiğini söyledi.

Afetlerin ateş ve tehlikeli sonuçlar doğurduğunu belirten Ergün, “Biz bu afetlere tedarikli olabiliriz ilkin. Yani bunların doğuracağı sonuçları, hırçın sonuçları önceleri tedarik yaparak azarlatabiliriz. Bu dahi o icraat kapsamında kıran önleme ve öncesi çalışmaları kapsamında yaptığımız tıpkısı tatbikat.” dedi.

Tüm vatandaşların afet durumlarında izleyeceği yollar üzerine bilgilendirilmesinin önemine değinen Ergün, “İnşallah Tanrı hakeza depremleri ve tabii afetleri yaşatmasın. Türkiye biliyorsunuz yer sarsıntısı ülkesi. Onun için sonsuz mücehhez koyulmak zorundayız. Kurumsal kapasitemizi hem eğitim anlamında hem vasıta malzeme anlamında art düzeyde burulmak zorundayız. İlimizde ehliyetli toplanma merkezleri var. Kâffesi oluşturuldu. Bunlar elektronik ortamdan e-Cesamet üzerinden da görülebiliyor.” diyerek konuştu.

Ergün, tatbikata katılan kentteki 180 AFAD gönüllüsüyle anı fotoğrafı çektirdi.

Share: