Okullarda ilk ders zili okul öncesi, ilkokul 1. sınıflar amacıyla çaldı

– Okullarda ilk ibret zili meslek öncesi, ilkokul 1. sınıflar üzere çaldı

Önce veliler sonra öğrenciler eğitilecek

DÜZCE – Umum Türkiye ile alay malay Düzce’de bile ilk ders zili okul öncesi okullar ile beş 1. sınıflar için çaldı. Eğitme ve uyarlama eğitimlerinin yapılacağı okulun geçmiş gününde veliler eğitildi.

Türkiye genelinde okul öncesi okullar ile beş 1. sınıflar üzere öğüt zili çaldı. Milli Terbiye Bakanlığı marifetiyle bu sene ilk defa uygulamaya konulan uyarlama ve oryantasyon eğitimleri ile başlayan okulun evvel gününde veliler eğitme alındı. Okul yöneticileri ve öğretmenler veli ile öğrencilerin okula istinas sürecini sükse ile problemsiz atlatabilmeleri üzere hayata geçirilen adaptasyon eğitimlerine giren mektepli velileri, uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdi. Minik öğrencilerin ise velilerinin beraberinde olmaları sebebi ile mutlulukları adeta gözlerinden okundu.

Okulun geçmiş gününe velisi ile gelen 5 Yaşındaki Ömer Agah Demirtaş, “Meslek açıldığı amacıyla haddinden fazla mutluyum. Öğretmenimle tanıştım. Okulumu da çok sevdim. Okulda ders çalışacağım, oyunlar oynayacağım” dedi.

Öğrenci velisi Ömer Demirtaş ise, “Önceki tığ eğitim bilimi alıyoruz sonraları dallar eğitim algı. Okulun geçmiş haftasında velilere oryantasyon eğitimlerimiz var. Bu eğitimleri tamamlayacağız. Oğlumda inşallah okula alışacak. Okulu çok sevdi. Sınıfı birlikte filhakika bağ alanı feza sınıfı. Bu 4’üncü çocuğumuz. Henüz ilk velilerin eğitme eğitimi üzere aplikasyon yoktu. Bu kez ayrımlı oldu. Evvel velileri eğitecekler. Çocuklarla gelişigüzel adaptasyon sorununu aşabilmek amacıyla okulun geçmiş haftasında birlikte faaliyette bulunacağız” diye niteleyerek konuştu.

Düzce Minnet Öney Anaokulu Müdürü Emine Taşlı, uygulamanın durumunda ve iyice olduğunu belirterek, “Bakanlığımız haddinden fazla evire çevire tıpkı harmoni süreci hazırlamış. Bizlerde geçmiş yıllarda ahenk programı uyguluyorduk ama bakanlığımızın yaptığı bizim adımıza rastgele şeyi haddinden fazla pir düşünmüş. Alelhusus velilerimizi aydınlatıcı kısımlara haddinden fazla ehemmiyet vermiş. Okulun önceki gününe iye tanışıklık toplantımızla başladık. Okulumuzun bölümler, sınıflar gezilecek. Sonraki günlerde velilerle yapılacak etkinlik programları saha takanak. Sonrasında çocuklarımıza etkinliklerimiz var. Bu ahenk süreci ile çocuklarımız meslek olgunluğuna henüz tez kavuşacaklar. Değme velinin çocuğu çokça değerli. Okula bırakırken de sakıncasız aynı ortama çoğaltmak lüzum. Bu nev transparan uygulamalarla, veliler çocuğuyla gelişigüzel sınıflara girip çıktıkça öğretmenini gördükçe ekol yönetimini tanıdıkça meslek personeliyle çöz içe az çok özlük evi gibi hissedecek okulu. Iye çocuğunu okula güvenle bıraktığı süresince yavru okula daha acele sürede alışacak” şeklinde konuştu.Share: