Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Göktepe: “Yılda 70-80 Esnafımız Kepenk Kapatıyor”

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, beribenzer esnafın elektrik ve RABIT- SEVIYE primlerini ödeyemediğini belirterek, “Ego 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum, 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e mail üyemiz vardı ancak şu anda 700 kadar düştü. Bu uzuv sayısı git gide düşüyor, yılda 70-80 yaşama kepenk kapatıyor” dedi.

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, siftinlik esnafın yaşadığı sorunlara ilişik açıklama yaptı. Göktepe, şunları söyledi:

“BİR YILDA 70 ESNAF KEPENK KAPATTI”

“Ben 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum. 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e yakın üyemiz vardı fakat şu anda 700 kadar düştü. Bu uzuv sayısı tedricen düşüyor yılda 70-80 emanet kepenk kapatıyor. Bunun birlikte kapatmasının sebebi biliyorsunuz neşelilik maliyetlerinin, BENT-KIRAT primlerinin artışından esnaflarımız sıkıntılar yaşıyor. Onun için biz buradan devletimizden esnafımıza yardım yapılmasını istiyoruz. Esnafımızın aşağı kötü ve inhisar bayi sayısının artmasıyla başlamak amacıyla birlikte esnafımızın yılda şu anda 70-80 sevimli kepenk kapatıyor, sayımız git gide düşüyor. Esnafımız tartı yaşıyor, biz buradan devletimizden arkalama istiyoruz.

“TEFERRUATLI VADELİ DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER İSTİYORUZ”

Esnafımızın, hasis esnafımızın ayakta kalabilmesi için etrafli vadeli bağan faizli krediler sağlamasını istiyoruz. Kıtipiyoz esnaf çok sıkıntıda. Balaban marketler bizim epey esnafımızı bulunmayan etme çabasındalar ve yok ettiler. Esnafımıza kira öder üzere canlılık faturaları geliyor bunda çok balaban teessürat yaşıyorlar. Onun için devletimizin esnafımıza müzaheret yapmasını ve bindi sağlamasını istiyoruz. Esnafımızın icar stopajlarını yüzde 20 ödemesi olanaklı değil, bunun düşülmesi veya kaldırılmasını istiyoruz. Güzeşte yıl gelen neşelilik faturası 500 lira ise 2022 yılında ise 2 bin, 2 bin 500, 3 bin kabilinden fatura geliyor. Bunun altından üstelik esnaf kalkamıyor. Elhak esnaf SARGI-DÜZEM’unu mu ödesin, dükkanın kirasını mı ödesin, neşelilik faturasını mı ödesin? Yani aylık benzeri esnafımızın 15-20 bin lira gideri oluyor. ILIŞKI-SEVIYE’unu ödeyemeyen esnaflarımız çok. Şu anda Bakkallar Odası’na kayıtlı 700 parça esnafımızın var ama bu 700 çıngı esnafımızın içeresinde 500 lime esnafımız RABIT-KUR primlerini ödeyememekteler.”

Share: